AktüelEkonomi PolitikManşetPolitika“Vicdani ret yasası hemen şimdi!”

 Kanatlı: “Sürecin olumlu tamamlanmasını bekliyoruz” UBP üyesi Yücelen’den destek “Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi”, Meclis önünde eylem ve basın açıklaması yaparak; hükümetten, vicdani ret ile ilgili yasa tasarısını bugün Meclis Başkanlığına sunmasını istedi. İnisiyatif üyeleri ve destekçilerinden oluşan bir grubun Cumhuriyet Meclisi önündeki eylemi sırasında, “Sivil vicdani ret yasası hemen şimdi” pankartı açıldı. Eylem sırasında “Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi” aktivisti Murat Kanatlı bir konuşma yaptı. Kanatlı, yaptığı konuşmada, Başbakan Tufan Erhürman’ın vicdani ret ile ilgili yasa...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 7, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

 Kanatlı: “Sürecin olumlu tamamlanmasını bekliyoruz”

UBP üyesi Yücelen’den destek

“Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi”, Meclis önünde eylem ve basın açıklaması yaparak; hükümetten, vicdani ret ile ilgili yasa tasarısını bugün Meclis Başkanlığına sunmasını istedi.

İnisiyatif üyeleri ve destekçilerinden oluşan bir grubun Cumhuriyet Meclisi önündeki eylemi sırasında, “Sivil vicdani ret yasası hemen şimdi” pankartı açıldı.

Eylem sırasında “Kıbrıs’ta Vicdani Ret İnisiyatifi” aktivisti Murat Kanatlı bir konuşma yaptı.

Kanatlı, yaptığı konuşmada, Başbakan Tufan Erhürman’ın vicdani ret ile ilgili yasa tasarısını Meclise sunacağını söylediğini ve kendilerinin de bugün bu yasa tasarısının Meclis Başkanlığına iletilmesi ve prosedürün başlamasını beklediklerini belirtti.

Kanatlı, yasa tasarısının Meclis Başkanlığına sunulması ve resmî gazetede yayınlanması ile sürecin hızla başlamasını ve tasarının görüşülmesini istediklerini ifade ederek, yasa tasarısının olumlu bir adım olduğunu, sıkıntılı alanlar bulunduğunu, ancak uluslararası kriterlere hassasiyet duyduklarını dile getirdi.

Kanatlı, Meclisteki komite çalışmalarına; gerekli görüş ve hassasiyetlerini ortaya koyabilmek için davet beklediklerini de dile getirdi.

Kanatlı, Meclis Başkanı Uluçay’ın kendilerine, bugün veya yarın taslağın Meclis Başkanlığına sunulmasını beklediklerini ilettiğini ifade ederek, yarın 13.00-14.00 saatleri arasında yine Meclis önünde beklemeye devam edeceklerini kaydetti.

Askeri Mahkemede yargılanan Halil Karapaşaoğlu’nun sürecini de yakından takip ettiklerini ve bu konuda hassas ve sağduyulu olunmasını beklediklerini söyleyen Murat Kanatlı, sürecin olumlu tamamlanmasını beklediklerini ifade etti.

UBP üyesi Yücelen’den destek

UBP uyesi, avukat Hasan Yucelen de vicdani retçi Halil Karapasaoglu’na destek verdi.
Meclis önündeki açıklamaya gelen Yücelen, esasen Askerlik Yasası’nın ele alınması gerektiğini söyledi ve  gençleri göçe zorlayanın bu yasa olduğunu vurguladı. 

Yücelen: “20 yaşında yurt dışına gidip, bedelli için yıllarca orada kalan bir genç, geri gelip bedelli yapsa da yurt dışında yasamaya devam eder. Farklı görüşlerin olması ve tartışılması güzeldir” dedi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık