Künye

Gazeddakıbrıs, kolektif yayıncılık, barış gazeteciliği ve gazetecilik meslek ilkeleri temelinde yayınlarını sürdürür.

Editoryal Kolektif: Nuri Sılay, Mahlas Anonim, Tevfik Aytekin

Gazedda Kolektifi: Mertkan Hamit, Nuri Sılay, Mahlas Anonim, Tevfik Aytekin, Turgut Denizgil, Reşat Korel

Fikir-Proje: Turgut Denizgil, Nuri Sılay

EN/TR Çeviri: Aycan Akcin

Telefon/Whatsapp: +90 533 831 33 66

e-mail: [email protected]

Adres: Ali Sıtkı Ağazade Sokak, Hususi Yol No:7, Lefkoşa, Kıbrıs

İlkelerimiz

Gazeddakıbrıs yayınlarını aşağıdaki ilkeler temelinde sürdürür:

 • Kolektif yayıncılık temelinde barış ve yurttaş gazeteciliği yapar.
 • Gazetecilik meslek ilkelerine uygun davranır. Kıbrıslıtürk basınında ‘gazetecilik meslek etiği’ adı altında, gerek gazeteciliğin bir ticari anlayışla şekilendirilmesine, gerekse gazeteciliğin patronların iki dudağı arasına hapsedilmesine karşı çıkar.
 • İnternet gazeteciliğinin etik kurallara bağlı olarak yapılması gerektiğine inanır ve etik özdenetimin gerekliliğini savunur.
 • Düşünce, vicdan ve ifade özgürlüğüne saygı duyar. Ayrımcılığa, ötekileştirmeye, gruplandırmaya yarayan yayınlar yapmaz. Bireyleri, bedensel durumu, sosyal düzeyi, kökeni, inançları, cinsiyeti, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimi dolayısı ile ayırmaz.
 • Özgürlükçü bir yayın anlayışı ile yayınlarını sürdürür.
 • Ekolojik dengeyi gözetir. Kapitalist, ataerkil, militarist, , cinsiyetçi, heteronormatif yayınlar yapmaz.Haber dilinde barış gazeteciliğini takip eder. Milliyetçi söylev ve öykülemeler içeren, belli bir grubu yücelten habercilik dilini kullanmaz.
 • Bilginin doğası gereği paylaşıldıkça anlam kazanmakta olduğuna inanır. Lakin, haber sayısını artırmak ve/veya ekonomik kazanç elde etmek için haber değeri olmayan yayınlar yapmaz. Yayımlanan haberlerde, haber başlık ve içeriklerinin yurttaşa en doğru bilgiyi vermek gailesinden uzaklaşıp, ekonomik kazanca yönelmesini etik bulmaz.
 • Kamu faydası için zaruri olmadığı müddetçe kimsenin özel hayatı ile ilgilenmez. Eleştiri sınırlarını aşan yayınlar ile kişi veya kurumlara zarar verici yayın yapılmasını etik bulmaz.Haber kaynağının gizliliği esastır. Gizlilik temelinde verilen bilgiler, kamu faydası oluşturmadıkça yayınlanmaz.
 • Masumiyet karinesi esastır. Suçlu olduğu yargı kararıyla belirlenmedikçe hiç kimse suçlu ilan edilmez. Kişiyi zan altında bırakacak yayın yapılmaz.
 • Yayınlanan içerik kaynaklı cevap ve tekzip hakkına saygı duyulur.
 • com’daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur. gazeddakibris.com bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.

Ödül

Gazeddakıbrıs, 2013 Kutlu Adalı Basın Ödülleri’nde “Yeni Medya Alanı” ödülü ile onurlandırılmıştır.

Welcome Back!

Login to your account below

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist