AktüelEkonomi PolitikTürkiye, 90 milyon Euro değerindeki tazminatı ödemeye çağırıldı

Avrupa Konseyi, Kıbrıs Cumhuriyeti‘nin 4’üncü hükümetler arası başvurusu çerçevesinde Türkiye’nin ödemeye çağrıldığı tazminatlar konusunda ara karar aldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 17, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Konseyi, Kıbrıs Cumhuriyeti‘nin 4’üncü hükümetler arası başvurusu çerçevesinde Türkiye’nin ödemeye çağrıldığı tazminatlar konusunda ara karar aldı.

47 Ulustan oluşan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Türk makamlarını Kıbrıs-Türkiye davasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından verilen 90 milyon Euro’luk tazminatı Kıbrıs hükümetine ödemeye çağırdı.

Fileleftheros’un haberine göre Strazburg’ta dün tamamlanan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısında Türkiye’nin Titina Loizidu davasının gözetimini kapatma girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığını yazdı.

Türkiye 90 milyon Euro değerindeki tazminatı ödemeye çağırıldı

Avrupa Konseyi tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin AİHM kararının gözetiminin kapatma girişiminin ilk olmadığını, bununla birlikte bunun gözetimde kalmasının da önemli olduğunu söyledi.

Gazete haberinde, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin buna eş zamanlı olarak Ksenis-Arestis toplu başvurusundan Timvios ve Aleksandru davalarının gözetimini, uzlaşma sağlanması nedeniyle kaldırılmasına karar verdiğini yazdı.

Gazete Bakanlar Komitesi’nin, Türkiye’nin ödemeye çağrıldığı tazminatlar konusundaki ara karara atıfta bulunarak Türkiye’nin, AİHM’in 2014 yılındaki kararı çerçevesinde, 90 milyon Euro değerindeki tazminatı ödemeye çağrıldığını belirtti.

Dava, Türkiye’nin Temmuz ve Ağustos 1974’teki askeri müdahalesinden bu yana Kıbrıs’ın kuzey kesimindeki işgal durumuyla ilgili bir takım konulara ilişkin İnsan Hakları Sözleşmesi’nin on dört maddesinin ihlaliyle ilgili.

Komite, bu yükümlülüğün yerine getirilmesindeki gecikmelerin uzamasının sadece mağdurları tazminat almaktan mahrum bırakmakla kalmayıp, aynı zamanda Türkiye’nin insan hakları sözleşmesi kapsamındaki AİHM tarafından verilen zararları ödemeye yönelik koşulsuz yükümlülüğüne açıkça saygısızlık içinde olduğunun da altını çizdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık