AktüelAnalizYorumSeçilmiş siyasetçilerin mal bildirimi şeffaf olsun – Serkan Mesutoğlu

Daha şeffaf, daha hesap verebilir bir siyaset kurumu için, siyasete kaybolan güveni bir az olsun tekrar tesis edebilmek için cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları ve belediye meclis üyelerinin mal bildirimleri halkın denetimine açık olmalıdır.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 14, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Geçtiğimiz günlerde, Kıbrıs’ın güneyinde Kıbrıslı Rum siyasilerin mal varlıklarını halka açık bir şekilde paylaşmaları basında ilgi gördü. 


Bu hep böyledir. İster bir seçim arifesinde adaylar mal varlıklarını açıklasınlar, isterse bir siyasi parti halka açık mal bildirimini bir seçim vaadi olarak beyan etsin takdir görür.
Nedeni basittir. 


Seçilmiş bir siyasetçi mal bildirimini halkın denetimine açarak aslında şöyle söyler: 
“Haksız zenginleşmeye siyasette yer yoktur. Göreve gelmeden önce de, göreve geldikten sonra da sahip olduğum mal varlığının beni seçen halk tarafından bilinmesini ve denetlenebilmesini istiyorum. Siyasete ve siyasetçiye güven duyulmasına destek olmak istiyorum.” 


Böyle bir hareket ise yolsuzluğun kol gezdiği siyaset sahnesinde şeffaflık ve hesap verebilirlik açısından topluma bir güven duygusu verir ve takdir görür.
Geçtiğimiz cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Akıncı, Özersay ve Siber’in takdir görmesindeki nedenlerden biri de mal varlıklarını halk denetimine açık bir şekilde beyan etmeleriydi.


Benzer bir şekilde, Türkiye’deki son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Uluslararası Şeffaflık Derneği’nin tüm adaylara mal varlıklarını halka açık bir şekilde beyan etmeleri çağrısını yapmasının nedeni yine siyasete duyulan güveni artırma amaçlıydı.


İsveç’te devletin kendisine tahsis ettiği kredi kartıyla çikolata aldı diye kamuoyunun baskısı neticesinde bakanlıktan istifa eden siyasetçinin hikayesini öğrenince veya Fransa’da kamu kaynaklarıyla lüks harcamalar yaptı diye kamuoyu tepkisi karşısında istifa etmek zorunda kalan siyasetçinin haberini okuduğumuzda imrenmemizin sebebi güvenilir bir siyaset kurumuna duyduğumuz özlemdir.


Seçimle iş başına gelen görevlilerin mal bildirimlerini halka açık bir şekilde yapması yasa ile düzenlenmelidir. “Nerden Buldun Yasası” olarak ifade edilen “Mal Bildiriminde Bulunulması Yasası” bu düzenlemeyi yapmak için müsaittir.


Daha şeffaf, daha hesap verebilir bir siyaset kurumu için, siyasete kaybolan güveni bir az olsun tekrar tesis edebilmek için cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları ve belediye meclis üyelerinin mal bildirimleri halkın denetimine açık olmalıdır.

Serkan Mesutoğlu’nun kişisel blogunda yayınladığı bu yazı, yazarın izni ile gazedda’da da paylaşılmıştır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık