AktüelMüzakerelerRusya Büyükelçisi: Lavrov ile Çavuşoğlu Kıbrıs Sorununu Ele Aldı

Rusya Federasyonu’nun Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav Osadchiy, ülkesinin Kıbrıs sorunuyla ilgili uluslararası bir konferansın yapılması durumunda BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin katılmasını desteklediğini söyledi. Büyükelçi, bugün (perşembe günü) DİSİ Başkanı Averof Neofitou ile görüştükten sonra açıklamalarda bulundu. Görüşmenin ardından basına açıklamada bulunan hem Neofitou hem de Osadchiy, Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin devam etmesini desteklediklerini vurguladılar. Görüşme sırasında ayrıca, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler ve diğer ikili konular ele alındı. DİSİ Başkanı, Kıbrıs’ı yeninden birleştirecek ve bölgede istikrar ayağı oluşturulması...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 1, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Rusya Federasyonu’nun Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav Osadchiy, ülkesinin Kıbrıs sorunuyla ilgili uluslararası bir konferansın yapılması durumunda BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyelerinin katılmasını desteklediğini söyledi.

Büyükelçi, bugün (perşembe günü) DİSİ Başkanı Averof Neofitou ile görüştükten sonra açıklamalarda bulundu.

Görüşmenin ardından basına açıklamada bulunan hem Neofitou hem de Osadchiy, Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin devam etmesini desteklediklerini vurguladılar. Görüşme sırasında ayrıca, Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler ve diğer ikili konular ele alındı.

DİSİ Başkanı, Kıbrıs’ı yeninden birleştirecek ve bölgede istikrar ayağı oluşturulması için bir çözüm bulunması amacıyla diyaloğun yeniden başlaması için bir yöntemin bulunmasının herkesin dileği olduğunu vurguladı.

Rusya’nın müzakerelerin yeniden başlamasını desteklediğini ifade eden Rus yetkili ise, “bunun gerçekleşmesini diliyoruz ve yardım istenmesi durumunda tarafımız yardımcı olmaya niyetlidir” dedi.

Stanislav Osadchiy,  Moskova’nın bir dizi çaba harcadığını ve tüm taraflarla temaslarda bulunduğunu ifade ederek Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un Türkiye’de temaslarda bulunduğunu ve Türk mevkidaşı Mevlut Çavuşoğlu ile yapacağı görüşme sırasında Kıbrıs sorununun da ele alınacağını açıkladı.

Büyükelçi, bir Rus üst düzey yetkilinin Kıbrıs sorununu görüşmek amacıyla Kıbrıs’a gelmesi konusunda düşünceler olduğunu söyledi ancak söz konusu yetkilinin kim olduğu konusunda fazla bilgi vermedi.

Osadchiy, bu sabah (perşembe) Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ile de Kıbrıs sorunu görüştüğünü belirtti.

kha

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık