AktüelGazedda'nın GündemiRöportaj“Ortadoğu kaynarken Kıbrıs sorunu çözülmez”

Kutay Bektaşoğlu'nun kitabı "Ortadoğu Denkleminin Gönüllü Sabiti Kıbrıs" Pazartesi'nden itibaren raflardaki yerini alacak.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 19, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Röportaj: Çağdaş ÖĞÜÇ

Kutay Bektaşoğlu’nun makalelerinden oluşan kitap, Işık Kitabevi tarafından basıldı. Kitabın kapak tasarımını ve dizgisini Oya Silbery yaparken, düzeltisini İlknur Işıl Türkmen yaptı. Işık Kitabevi ve tüm kitapçılarda satışa sunulacak olan kitap 38 makaleden oluşuyor. Her makale kendi içinde alt başlıklara da ayrılıyor.

“Kıbrıs Avrupa’nın değil, Ortadoğu’nun sorunudur”

Pazartesi günü raflarda yerini alacak kitapla ilgili GazeddaKıbrıs’a bilgi veren Bektaşoğlu, kitapta, Kıbrıs sorununun Avrupa’nın sorunu olmadığı, Ortadoğu’nun bir sorunu olduğu üzerinde durduğunu belirtti.

Bektaşoğlu, kitabın Ortadoğu coğrafyasındaki gelişmelerin, Kıbrıs sorunuyla da ilgili olduğunu anlatmayı hedeflediğini ifade ederek, her türlü denklemin içerisinde Kıbrıs’ın da bulunduğunu kaydetti.

Kıbrıslıtürkler ve Kıbrıslırumların Ortadoğu sorunlar sarmalı içinde, yaratılan denklemin adeta bir gönüllü savunucusu olduğunu da belirten Bektaşoğlu, Kıbrıs’ın bölgede bir bütün olarak oluşturulan denklemlerin birer sabiti konumunda olduklarını kaydetti.

“Kıbrıs, Ortadoğu denkleminin gönüllü sabitidir”

Kitap başlığının nasıl oluştuğu ile ilgili soruya yanıt veren Bektaşoğlu, başlığın evrensel bir kural olan denklemdeki sabitlerin çözülememesinden, ancak sabitin, denklemin çözülmesine yardımcı olacağı pozisyonundan hareketle ortaya çıktığını belirterek, Kıbrıs’ın Ortadoğu’daki tüm denklemlerin, gelişmelerin ve emperyalist projelerin bir tarafı olmasından esinlenerek belirlendiğini ifade etti.

Bektaşoğlu sözlerine şöyle devam etti:

Kıbrıs’ta yaşayan halklar, bu duruşlarıyla bölge denklemlerin hep sabiti konumunda kalıyor. Kıbrıs’ın durumu, Ortadoğu’daki her türlü sorunun sabiti olma konumudur. Kıbrıslıtürkler ve Kıbrıslırumların da buna bir itirazı yoktur.”

“Ortadoğu kaynarken Kıbrıs sorunu çözülmez”

Bektaşoğlu, Kıbrıs sorununun, Ortadoğu sorunu ile bir bütün olarak anlaşılması gerektiğini de ifade ederek, kitapta bu konu üzerine makaleleri olduğunu ve Ortadoğu kaynarken Kıbrıs sorununun çözülmeyeceğini; bu anlamıyla, emperyalistler açısından, Kıbrıs’ın sorunsuz bir sorun olduğunu da sözlerine ekledi.

Bektaşoğlu şunları kaydetti:

Kapitalizmin bunalımından ve kapitalist çıkış yolları arayışındaki savaşların organizesinde Kıbrıs her zaman yer alıyor. Bu anlamıyla, sorun Kıbrıs’ta yaşayanlar açısından geçerlidir ama emperyalist projelere sorun yaratmadığı için emperyalist güçler açısından sorunsuzdur. Kıbrıs sorununun çözülmesi için yapılan görüşmeler, sorunun gerçekten çözümü için değil, emperyalist projeler açısından, pozisyonun yeniden düzenlenmesi ihtiyacından dolayı yapılmaktadır.

“Türkiye’yi Ortadoğu’ya bağlayan en sağlam yol Kıbrıs’tır”

Bugünkü statüko, ne Türkiye, ne Yunanistan ne de Kıbrıs Cumhuriyeti açısından bir sorun teşkil etmemektedir. Kıbrıs, özellikle Türkiye’yi Ortadoğu’ya bağlayan en sağlam yoldur.  Çünkü bir sorun yoktur. Suriye tarafında çatışma ve direniş var. Kıbrıs’ta böyle bir sorun yok.

Büyük Ortadoğu Projesi’ne göre bölgede Irak, Suriye ve Libya gibi ülkeler için, parçalı bir yapı savunulmaktadır. Emperyalist güçler bunun için mücadele ediyor ve savaşların tamamı da bunun için yapılıyor. Bu projeye örnek Kıbrıs’tır. Daha önce uygulanmış ve başarılı olmuş bir modeldir. Emperyalizm, bunu tüm Ortadoğu’ya yaymak istiyor.”

“Emperyalizm, tüm Ortadoğu’yu bölmeye çalışırken, Kıbrıs’ı birleştirmez”

Bektaşoğlu, emperyalizmin tüm Ortadoğu’yu  bölmeye çalışırken, Kıbrıs’ı birleştirmeyeceğini de ifade ederek, emperyalizm açısından sorunsuz giden bir durumunun sorunlu hale çevrilmesinin gereksiz olduğunu kaydetti. Enerji ve doğalgaz konusunda emperyalist güçlerin yol haritalarının ilerleyen süreçte değişebileceğini de belirten Bektaşoğlu, bu öngörülen zaman diliminde, Kıbrıs’taki pozisyonun bu şekilde devam edeceğini kaydetti.

Kıbrıslıtürklerin bu denklemin tamamen dışında olduğunu da kaydeden Bektaşoğlu, duruş olarak Kıbrıslıtürklerin, hep emperyalist projelerin tarafında olduğunu ve dolayısıyla bu denklemde bir özne olma çabası içine giremediğini de belirtti. Bektaşoğlu, özne olabilmenin koşulunu ise, Ortadoğu’da tarafını belirlemekten geçtiğini belirterek, Türkiye’nin emperyalist projelerden taraf olduğunu, Kıbrıslıtürkler’in de pozisyonları gereği aynı projenin parçası olduğunu ifade etti.

“Doğalgaz hiçbir zaman barış getirmedi, bölge insanını zenginleştirmedi”

Bektaşoğlu sözlerine şöyle son verdi:

“Unutulmaması gerekir ki, gaz nerede çıkarsa çıksın, o kara parçasına ne barış getirdi, ne de bölge insanını zenginleştirdi. Enerjinin sahibi her zaman uluslar üstü sermayedir. Dolayısıyla, doğalgazın kimin deniz sahasında olduğu önemli değildir. Gaz ve enerji, sorun çözseydi, Filistin’deki sorun çoktan çözülürdü.”

Kutay Bektaşoğlu kimdir?

İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü mezunudur. Öğrencilik döneminde, Kıbrıs Devrimci Yükseköğrenim Gençliği’nin (KDYÖG) kuruculuğu ve yönetiminde yer aldı. KDYÖG’ün Yayın Organı Somut Dergisi’nde toplumsal sorunlarla ilgili yazıları yayınlandı.

Halen Lefkoşa Türk Lisesi’nde Matematik öğretmenliği yapmaktadır. Öğretmenlik döneminde, Öğretmenin Demokratik Birliği Hareketi ve Öğretmen Hareketi içerisinde mücadele etmiştir. 2011-2015 yılları arasında Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nda Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. Sendika üyeliği halen devam etmektedir. Öğretmen hakları konusunda mücadelesini sürdürmektedir. Bektaşoğlu’nun son 9 yıldır özellikle Ortadoğu ve Kıbrıs konularıyla ilgili internet gazetelerinde köşe yazıları da yayımlanmaktadır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..