AktüelPolitikaKuir Kıbrıs Derneği, savunuculuk eğitimi gerçekleştirdi!

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen “Renklerin Çeşitliliği” Projesi’nin Kuir Kıbrıs Derneği’nin aktivistlerine yönelik düzenlediği üçüncü kapasite geliştirme eğitimi 9 Kasım 2019 Cumartesi günü Sivil Alan’da gerçekleşti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 11, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen “Renklerin Çeşitliliği” Projesi’nin  Kuir Kıbrıs Derneği’nin aktivistlerine yönelik düzenlediği üçüncü kapasite geliştirme eğitimi 9 Kasım 2019 Cumartesi günü  Sivil Alan’da gerçekleşti.

Savunuculuk Eğitimi, Sivil Alan Kapasite Geliştirme Koordinatörü Selen Lermioğlu Yılmaz tarafından verildi. Eğitimin ilk yarısında, savunuculuğa dair tanımlamalar ve savunuculukta kullanılan çok boyutlu yaklaşımlar hakkında teorik bilgiler ve örnekler aktarıldı. Yılmaz ayrıca  savunuculuk faaliyetlerinde Sivil Toplum Örgütleri’nin rolleri  ve savunuculuk için temel gerekliliklerin neler olduğuna dair bilgiler aktardı.

Öğleden sonra gerçekleşen eğitimin ikinci yarısında ise, aktivistler Selen Lermioğlu Yılmaz’ın yönlendirmeleri doğrultusunda teorik bilgilerini grup çalışmaları ile pratiğe döktüler ve sorun analizi içerisinde yer alan üçgen analizi doğrultusunda uygulamalar gerçekleştirdiler. Analizin ardından savunuculuk öneri ve hedeflerin geliştirebilmesi adına paydaş haritası oluşturuldu. Son oturumda ise, aktivistler Kuir Kıbrıs Derneği adına savunuculuk eylem planı oluşturdular.

Lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve artıların (LGBTİ+) insan haklarına erişimi ve ayrımcılığın önlenmesi adına büyük önem taşıyan savunuculuk eğitimi, katılımcılara sertifikalarının verilmesi ile son buldu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık