AktüelEkonomi PolitikPolitikaAvrupa Vicdani Ret Bürosu’ndan dayanışma mesajı

Haciyeorgiu’nun girişimiyle Kıbrıslıtürk Vicdani Retçilere Yönelik EBCO’nun Dayanışma Mesajı Açıklamada Kıbrıs’ta barış ve yeniden birleşme için mücadele eden vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’yla, Türkiye’nin işgal ordusunda zorunlu askerlik yapmama ve vicdani ret hakkı için 5 yıldır mücadele eden Nuri Sılay’la EBCO’nun dayanışma içerisinde olduğu vurgulandı. AKEL Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Takis Haciyeorgiu Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO) Başkan Yardımcısı Sam Biesemans ile Brüksel’de bir araya geldi.  Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı ve SYRIZA AP Milletvekili Dimitris Papadimulis’in...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 1, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Haciyeorgiu’nun girişimiyle Kıbrıslıtürk Vicdani Retçilere Yönelik EBCO’nun Dayanışma Mesajı

Açıklamada Kıbrıs’ta barış ve yeniden birleşme için mücadele eden vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’yla, Türkiye’nin işgal ordusunda zorunlu askerlik yapmama ve vicdani ret hakkı için 5 yıldır mücadele eden Nuri Sılay’la EBCO’nun dayanışma içerisinde olduğu vurgulandı.

AKEL Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Takis Haciyeorgiu Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO) Başkan Yardımcısı Sam Biesemans ile Brüksel’de bir araya geldi. 

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı ve SYRIZA AP Milletvekili Dimitris Papadimulis’in de katıldığı görüşmede kısa bir süre önce hapsedilen Kıbrıslıtürk vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’nun durumu hakkında yapılan bilgilendirmenin ardından Avrupa Vicdani Ret Bürosu yaptığı açıklamada bütün vicdani retçilere yönelik dayanışmasını dile getirdi. 

Açıklamada Kıbrıs’ta barış ve yeniden birleşme için mücadele eden vicdani retçi Halil Karapaşaoğlu’yla, Türkiye’nin işgal ordusunda zorunlu askerlik yapmama ve vicdani ret hakkı için 5 yıldır mücadele eden Nuri Sılay’la EBCO’nun dayanışma içerisinde olduğu vurgulandı. Ayrıca açıklamada EBCO’nun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yaptıkları başvurular hakkında alınacak kararı bekleyen vicdani retçiler Murat Kanatlı ve Haluk Selam Tufanlı’nın yanında olduğunun da altı çizildi. EBCO Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararının olumlu olması durumunda dahi vicdani retçilere yönelik davaların geri çekilmesini kimsenin garanti edememesinden endişe duyduğunu kaydetti.

EBCO vicdani ret hakkının uluslararası ve Avrupa standartları tarafından güvence altına alındığına işaret etti. Kıbrıs’ın işgal altındaki bölgesinde vicdani retçilerin insan haklarının ihlal edilmesine devam edilmesinden ve vicdani retçilerin hapsedilmesinden duyduğu endişeyi dile getirdi ve bütün kovuşturmalara derhal son verilmesini talep etti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..