AktüelSanatArtırılmış gerçekçi şiirin doğuşu; Ahir Zaman Âlemi yayınlandı

1985 yılında İpsillat’ta doğan Şair Halil Karapaşaoğlu 2013 yılında “Acı Biberli Aşk” isimli ilk şiir kitabından sonra “Ahir Zaman Âlemi” isimli ikinci şiir kitabını “Buffer Zone Press” yayınlarından yayınladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 5, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

1985 yılında İpsillat’ta doğan Şair Halil Karapaşaoğlu 2013 yılında “Acı Biberli Aşk” isimli ilk şiir kitabından sonra “Ahir Zaman Âlemi” isimli ikinci şiir kitabını “Buffer Zone Press” yayınlarından yayınladı.

“Ahir Zaman Âlemi” isimli şiir kitabı 30 şiirle, altı bölüme ayrılmıştır. Türkçe’de ilk kez yazılan bilim kurgu şiirlerin yer aldığı şiir kitabında “speculative” şiirin Türkçe’de nadir rastlanan örneklerini de bulmak mümkündür. Cinayetlerden, barların karanlık dünyasına, uyuşturuculardan sanal gerçekliğe bir çok farklı konu, form açısından farklı yazım teknikleri şiire yedirilerek şiirler kaleme alınmıştır. Özellikle şiirin geleneksel yapısını değiştiren şair; tiyatro, günlük, öykü, masal gibi edebiyatın farklı alanlarından yararlanarak yeni bir ifade biçimi yaratmaya çalışmıştır.

Şiir kitabında yarattığı iki farklı distopya üzerinden yaşadığımız yüzyılı sorgulayan şair, şiirde distopyaların yaratılması bağlamında Türkçe şiirde bir ilki gerçekleştirmiştir. 2011 yılında Almanya’da ilan edilen 4. Endüstri devriminden sonra dünyanın büyük bir yıkım ve inşaa sürecinin aynı anda içinde olduğuna dikkat çeken şair, oluşmakta olan yeni dünyaya paralel olarak yeni bir şiir anlayışının da ortaya konması gerektiğine dikkat çekiyor.

Halil Karapaşaoğlu ortaya koyduğu poetikasını “Artırılmış Gerçekçi Şiir” (Poetry of Augmented Reality) olarak tanımlamaktadır. İlerleyen aylarda ortaya koyduğu bu yeni teorinin manifestosunu da okuyucularıyla paylaşacak.

Ahir Zaman Âlemi, Işık Kitabevi’nde, Rüstem Kitabevi’nde, Deniz Plaza’da ve Bandabulya No:50’de okuyucular tarafından tedarik edilebilir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık