AktüelAnalizÇağdaş ÖğüçGazeddablogYorumZor kullanma ve rıza – Çağdaş Öğüç

Merhaba, Uzun bir süre önce ara verdiğim köşe yazılarına bir süre Gazedda Kıbrıs’ın web sitesinde devam ediyorum. Özlediniz mi beni? Bence de! Niye özleyesiniz ki? *** Pazar sabahı, sevgili Hasan Yıkıcı ile kendisine ait malikanede buluşarak MOBESE kameraları ve Kent Güvenlik Sistemleri ile ilgili biraz sohbetledik. Kaydı dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz. Devlet sizi gözetliyor – Hiçbir yerden haberler Hiçbir Yerden Haberler’in bu bölümünde Hasan Yıkıcı ve Çağdaş Öğüç geçtiğimiz haftalarda yasallaşarak yürürlüğe giren Kent Güvenliği...
Çağdaş Öğüç Çağdaş ÖğüçŞubat 4, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Merhaba,

Uzun bir süre önce ara verdiğim köşe yazılarına bir süre Gazedda Kıbrıs’ın web sitesinde devam ediyorum. Özlediniz mi beni?

Bence de! Niye özleyesiniz ki?

***

Pazar sabahı, sevgili Hasan Yıkıcı ile kendisine ait malikanede buluşarak MOBESE kameraları ve Kent Güvenlik Sistemleri ile ilgili biraz sohbetledik.

Kaydı dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Devlet sizi gözetliyor – Hiçbir yerden haberler

Hiçbir Yerden Haberler’in bu bölümünde Hasan Yıkıcı ve Çağdaş Öğüç geçtiğimiz haftalarda yasallaşarak yürürlüğe giren Kent Güvenliği Yasası’nı ve hayatlarımıza girecek olan MOBESE sistemiyle ilgili değerlendirmelerde bulunuyor.

 

Kaydı dinlemek istemiyorsanız eğer konu genel olarak şu şekilde aslında…

Bu ülke yarısında yaşanan güvenlik açığı ve ‘devlet’ denilen şeyin suçu engelleyecek bir çalışma yürütecek kapasitede olmamasından kaynaklı olarak, sokaklarımıza kameralar kurulacak. Kurulan kameralar aracılığıyla bahsi geçen ‘suçlular’ yanında, henüz suç işlememiş, devlet gözünde suç işleme potansiyeli olan bizler de gözetim altında tutulacağız.

***

Kapitalizmde zor kullanma ve rıza her zaman iç içe geçmiş durumdadır. İktidar, yönettiği toplum içinde önce güvensizlik algısını yaratır sonra da onların güvenliğini sağlamaya talip olur.

Böylelikle, teknolojik enstrümanlar aracılığıyla, bireyi gözetim altına alarak güven sağlama garantisi verir. Bunu yaparken, en ufak muhalif sesleri de kontrol altına alıp bastırarak, gözetim toplumunu bireyin rızasıyla hayata geçirir.

***

Peki nedir bu MOBESE?

MOBESE sistemi, dünyanın pek çok noktasında kullanılmaktadır. Bu açıdan bakılınca Kıbrıs’ın kuzey yarısı dünyadan ‘geri kalmış’ durumdaydı.

MOBESE kameraları, teknik kapasiteleri dolayısıyla, bireylerin tüm fiziksel davranışlarını en ince ayrıntısına kadar takip ederek dosyalama özelliğine sahiptir. Kaydedilen görüntüler uzun süre arşivlerde saklanabildiği için gerektiği dönemlerde de yeniden gün yüzüne çıkabilmektedir.

Elimizdeki yasada, kaydedilen görüntülerin 3 ay boyunca Polis Genel Müdürlüğü çatısı altında kurulacak bir birim tarafından kontrol edileceğini görmekteyiz. Polis Genel Müdürlüğü’nün Güvenlik Kuvvetleri’ne ve dolayısıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı olduğunu belirtmek bu noktada faydalı olacaktır.

Dahası, kurulacak olan MOBESE kameralarının denetimi, Türkiye tabanlı bir şirket tarafından yönetilecek, KKTC halkının verileri direkt olarak Türkiye’ye iletilecektir.

Ortaya çıkan durumla birlikte, Kıbrıs Türk hükümeti, Türkiye’ye kendisini gözetlemesi için para verir bir duruma gelecektir. Tıpkı diğer her şeyde olduğu gibi… Güvenlik ve ekonomi ile ilgili kurumların Türkiye’nin elinde olması bir yana, kriminal olaylar için de MOBESE çözüm gösterilerek, Türkiye tarafından daha rahat gözetlenmenin önünü açmak üzereyiz.

Haydi, hayırlı gözetlenmeler…

Çağdaş Öğüç

Çağdaş Öğüç

Koskoca dünyada, doğmak için bölünmüş bir kara parçasını buldu. Bir sürü eğitim süreci geçirdi. Uzun yıllar Kıbrıs'ın kuzeyinde bulunan gazetelerin internet servislerinde gece gündüz demedi; hizmet verdi. Hak ettiği maddi/manevi hiçbir hakkı alamadı. Sektör değişti, gazeteci olmak isteyen bireylere bir şeyler anlatıyor.

LGBT kitapcık