AktüelGazedda'nın GündemiRöportajYüzleşmemiz, öncelikle birbirimizi affetmemiz gerekiyor

Kıbrıs’ın kuzeyinden ve güneyinden gençler konuşmaya devam ediyor. Frantzeska Losif ve Melisa Kasap hayallerini, kaygılarını ve gelecek beklentilerini gazeddakıbrıs’a anlattı.  Melisa Kasap Bölünmüşlüğü normal karşılayabileceğimi düşünmüyorum. Hayalimdeki Kıbrıs sistemini sağlam temellere dayalı olarak kurmuş, sınırlarını açmış ve barış içinde birlik olmuş bir ada ülkesidir. Fakat geçmişi kitaplardan ve paylaşılanlardan öğrenen bir genç olarak geçmişte yaşamayı değil de şimdide  yaşamayı ve geleceğimizi şekillendirmeyi tercih ediyorum. Kısacası geçmiş tarihimizde yaşananların tekrarlanmaması için ışık tutuyor. Şahsen, Kıbrıslılar olarak kendi...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 6, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs’ın kuzeyinden ve güneyinden gençler konuşmaya devam ediyor.

Frantzeska Losif ve Melisa Kasap hayallerini, kaygılarını ve gelecek beklentilerini gazeddakıbrıs’a anlattı. 

Melisa Kasap

  • Bölünmüşlüğü normal karşılayabileceğimi düşünmüyorum.
  • Hayalimdeki Kıbrıs sistemini sağlam temellere dayalı olarak kurmuş, sınırlarını açmış ve barış içinde birlik olmuş bir ada ülkesidir.
  • Fakat geçmişi kitaplardan ve paylaşılanlardan öğrenen bir genç olarak geçmişte yaşamayı değil de şimdide  yaşamayı ve geleceğimizi şekillendirmeyi tercih ediyorum. Kısacası geçmiş tarihimizde yaşananların tekrarlanmaması için ışık tutuyor.
  • Şahsen, Kıbrıslılar olarak kendi kendimizle ve rahatımızla yüzleşmemiz gerektiğini düşünüyorum.

 

Frantzesk Losif

  • Ortak bir geleceği elde etmemiz mümkündür. Eğer kültürel çeşitliliğimizin bizi bölmesine izin vermezsek. Ve bölünmüşlükle yüzleşmeye niyetliysek.
  • Birleşik Kıbrıs istiyoruz ama bu yönde herhangi bir çaba sarf etmiyoruz, bu durumda bunu nasıl elde edeceğiz ki?
  • Öyle inanıyorum ki öncelikle birbirimizi affetmemiz gerekiyor ve ancak sonrasında gerçek anlamda görüşmelere açık hale gelip orta yol bulabilir ve bu sorunu tamamen çözebiliriz.
  • Benim ideal Kıbrıs’ım herhangi bir sınırın olmadığı ve içinde hepimizi etnik kökene göre değil de insan olarak kabul ettiği Kıbrıs’tır.

________

Endişeler
Frantzeska: Tabi ki Kıbrıs’ın durumu beni endişelendiriyor. Bu durum beni üzüyor, hayal kırıklığına uğratıyor. 

Melisa: Bölünmüş bir adada yaşamak kolay olmadı ve olmayacak. Hiçbir zaman gerçek anlamda alışabileceğimi ve bölünmüşlüğü normal karşılayabileceğimi düşünmüyorum.

Ortak gelecek

Frantzeska: Ortak bir geleceği elde etmemiz mümkündür. Eğer kültürel çeşitliliğimizin bizi bölmesine izin vermezsek. Ve bölünmüşlükle yüzleşmeye niyetliysek.

Melisa: Ortak bir geleceği toplumsal olarak yaratabileceğimize inanıyorum.

“Birleşik Kıbrıs istiyoruz ama bu yönde herhangi bir çaba sarf etmiyoruz”

Frantzeska: Hayal kırıklığı veriyor çünkü karşılaştığım çoğu kişi ‘öteki’ taraftan gerçek kişilerle tanışmak yerine inançlarını varsayımlara ve stereotiplere dayandırıyor. Dolayısıyla, bu beni adanın geleceği hakkında endişelendiriyor; çünkü, birleşik Kıbrıs istiyoruz ama bu yönde herhangi bir çaba sarf etmiyoruz, bu durumda bunu nasıl elde edeceğiz ki?

Melisa: Benim açımdan Kıbrıs’taki en büyük sorunlardan birisi eğitim seviyesinin artmış fakat iş ve yaratıcılık seviyesinin düşmüş olmasıdır. Gençlerimize yeterli olanaklar verilmediğinden dolayı ciddi anlamda beyin göçü yaşanması ve bundan dolayı sistemin iyileştirilememesidir.

“Umutluyuz, gelecek bizim elimizde”

Frantzeska: Birleşik Kıbrıs ümidim var, insanlarının hepsinin barışçıl bir şekilde bir arada var olabildiği.

Melisa: Gelecek bizim elimizde ve geleceği yaratmak bize kalmış. En doğru bir şekilde dilediğimiz geleceği birleşmiş bir Kıbrıs’ı yaratabiliriz.

“Sınırların olmadığı barış içinde bir Kıbrıs”

Frantzeska: Benim ideal Kıbrıs’ım herhangi bir sınırın olmadığı ve içinde hepimizi etnik kökene göre değil de insan olarak kabul ettiği Kıbrıs’tır.

Melisa:Birlikten güç doğduğuna inanıyorum, bu yüzden gelecekte birleşmiş bir Kıbrıs’ta yaşamak istiyorum. Hayalimdeki Kıbrıs sistemini sağlam temellere dayalı olarak kurmuş, sınırlarını açmış ve barış içinde birlik olmuş bir ada ülkesidir.

Öncelikle birbirimizi affetmemiz gerekiyor

Frantzeska: Geçmişte pek çok kişinin acı çektiği bazı olaylar yaşandı. Ben bu olaylarla yalnızca anne babamın ve nene ve dedelerimin gözünden ilişki kurabilirim. Yaşananları  aşmaya ve affetmeye gönüllüyüm. Öyle inanıyorum ki öncelikle birbirimizi affetmemiz gerekiyor ve ancak sonrasında gerçek anlamda görüşmelere açık hale gelip orta yol bulabilir ve bu sorunu tamamen çözebiliriz.

“Geçmişte değil şimdide yaşayıp geleceği şekillendirmek istiyorum”

Melisa Kasap:İnanıyorum ki geçmiş yaşananlar iki toplum için de benzer kayıpları ve zorlu zamanları çağrıştırmakta ve ben bundan dolayı iki toplum için de derin bir üzüntü duyuyorum. Fakat geçmişi kitaplardan ve paylaşılanlardan öğrenen bir genç olarak geçmişte yaşamayı değil de şimdide  yaşamayı ve geleceğimizi şekillendirmeyi tercih ediyorum. Kısacası geçmiş tarihimizde yaşananların tekrarlanmaması için ışık tutuyor.

Yüzleşmemiz gerekiyor

Melisa: Şahsen, Kıbrıslılar olarak kendi kendimizle ve rahatımızla yüzleşmemiz gerektiğini düşünüyorum. İçinde bulunduğumuz duruma bu kadar alışmak yerine, bunu değiştirmemiz gerektiğini ve bunu için kendimi dahil toplumlarımızın her üyesinin harekete geçirmemiz gerektiğini bilmeliyiz.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık