AktüelEkolojiNaylon poşet tüketimi azaldı

Kıbrıs’ın kuzeyinde naylon poşet ithalatı bir yıl içinde yüzde 8 oranında azaldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 2, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Daha az plastik kullanımı sloganıyla hayata geçen naylon poşet uygulaması sonrasında marketlerde kullanılan naylon poşetler geride bıraktığımız 2019 yılında tanesi 25 kuruştan satışa sunuldu.

Fosil atıkla mücadele kapsamında naylon poşetlerin ücretli hale getirilmesi kısmen de olsa işe yaradı.

2017 – 2018 yıllar arasında yüzde 13 büyüyen naylon poşet ithalat oranı, 2018 – 2019 Ekim aylarına kadar olan verilerin kıyaslamasında yüzde 8 oranında azaldı.

Avrupa’da durum nasıl?

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere bakıldığında, Danimarka, Bulgaristan ve İspanya’nın da aralarında bulunduğu 10 ülkede plastik poşet kullanımı vergiye tabi tutulurken Hollanda ve İsveç gibi 14 ülkede ücretlendirme uygulanıyor.

İtalya ve Litvanya’da naylon poşet kullanımı ülke genelinde yasaklanırken Fransa’da ise tek kullanımlık naylon poşetler ülkenin bazı bölgelerinde yasak, bazı bölgelerinde ise ücretli. Romanya’da da 2019 yılının temmuz ayından itibaren plastik poşetlerin satışının yasaklanmasına ilişkin düzenleme yürürlüğe girecek.

Almanya’da marketlerde 2016’dan beri naylon poşetlerin ücretsiz verilmesi durdurulurken, tüketicilere bez torba ve karton gibi çevre dostu alternatifler sunuluyor. 

Plastik poşet kullanımı düştü

Avrupa’da kişi başına yıllık plastik poşet kullanımı miktarının en düşük olduğu ülkeler 4 poşetle Danimarka ve Finlandiya olurken, plastik poşet kullanımının 2002’de vergilendirildiği İrlanda’da bu rakamın 328’den 18’e gerilemesi dikkati çekiyor.

Almanya’da 2016’da kişi başına yıllık 45 poşet kullanılırken ücretli poşet uygulamasıyla bu rakam 2017’de 29’a düştü.

İngiltere’de ücretli poşet uygulamasına geçilmeden önce yılda kişi başına 140 olan plastik poşet tüketimi, geçen yıl sonunda 19 adete geriledi.

Yunanistan’da da uygulamanın yürürlüğe girdiği 2018’de bir önceki yıla göre poşet kullanımında yüzde 85 düşüş gerçekleşti.

Türkiye’de ortalama 440 olan kişi başına düşen yıllık plastik poşet kullanımının 2019 sonunda 90’a düştü.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık