AktüelGazeddablogMüslümansız Kıbrıs – Hüsnü Mahalli

Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi ya da seçtirilmesi bu çabanın bir sonucudur.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 18, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Gazeteci Hüsnü Mahalli, Türkiye’de yayımlanan Korkusuz adlı gazetede Anayasa Mahkemesi’nin din eğitimi kararını ve Türkiye’nin tavrını değerlendirdi.

İşte o yazıdan derlediğimiz bir kısım:


Türkiye içinde yaşanan tartışmanın devamı olarak AKP iktidarı bu KKTC’ye el attı. Aslında uzun süredir KKTC’yi toplum ve devlet olarak İslamlaştırma çabası içinde olan AKP son zamanlarda bu çabasını yoğunlaştırarak sürdürüyordu. Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi ya da seçtirilmesi bu çabanın bir sonucudur.

(…)

1974 baz alınırsa Kıbrıs 47 yıllık bir sorun ve çözülecek gibi görünmüyor. Kim ne derse desin Kıbrıs’ta çözüm-çözümsüzlükle ilgili son kararı Ankara vermektedir. Bununla yetinmeyen Ankara yani AKP şimdi artık KKTC’deki tüm iç denklemlerin de kararını verir duruma geldi.

Kıbrıslılar çaresiz ve sıkıntılı.

Kıbrıslı-Türkiyeli tartışması özellikle gündemde tutuluyor.

Kendi siyasal ve ideolojik plan ve projelerini uygulamak için AKP yalnızca “Türkiyeliler” üzerinden değil genel çizgileriyle sağ eğilimli partiler, siyasal fırsatçılar ve ideolojik netliği olmayan sol ya da sol görünümlü çevrelerden (Evet ama yetmezciler gibi) de yararlanıyor.

Resmî rakamlarla 380 bin civarında nüfusu olan KKTC’de yaklaşık 120 bin kadar Kıbrıslı Türk kaldığı söylenmektedir.

47 yıldır devam eden ambargolar ve ülkede yaşanan yolsuzlukların bin türlüsü Kıbrıslı Türkleri göçe zorlamaktadır.

Sırtını Ankara’ya dayayan siyasal çevreler, onlarla işbirliği yapan az sayıdaki fırsatçı iş insanı, kumarhaneler, dedikodusu yapılan her türlü kaçakçılık ve bunlara bağlı karanlık ilişkiler KKTC insanını perişan etmiş durumda.

Türkiye dışında hiçbir ülkenin tanımadığı KKTC’de en azından yüz ülkeden insan çalışmakta ya da okumaktadır.

Her şeyiyle giderek daha da ilginçleşen bir adanın yarısı.

Korona ile birlikte durum tam anlamıyla fecaat ama ne Ankara’nın ne de Ankara’ya ya da Ankara’dakilere biat edenlerin umurunda değil.

Son tartışma bunu kanıtlıyor.

AKP Türkiye’de olduğu gibi KKTC’yi teslim almak istiyor.

Kıbrıslı solcular bir zamanlar “Kıbrıs NATO üssü olamaz” diye bağırırdı ama artık “KKTC ; AKP üssü”!

(…)

Hüsnü Mahalli’nin yazısının tamamını okumak için tıklayınız >>>

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık