AktüelEditoryalGazedda'nın GündemiMTG ofsayttan atılan gol neticesinde maçı kaybederse ne olur?

Kıbrıs’ın kuzeyinde hukuka aykırı birçok uygulamanın olduğu bilinmektedir. Çoğu uygulamanın çağ dışı kalması, bazı uygulamaların ise yasal düzenlemesinin bile yapılamamış olduğu bilinmektedir. Uluslararası raporlar, Kıbrıs’ın kuzeyindeki iş yapabilirlik durumunu 190 ülke arasında 165. sırada göstermektedir. Bu da küçük veya büyük fark etmeksizin, iş yapmak isteyen insanların önünde büyük bir engel olarak durmaktadır. Bu düzensizliğin kurbanı kimi zaman bireyler, kimi zaman kurumlar olmaktadır. Bu düzensizlik içinde bir şeyleri gerçekleştirmek isteyenler kimi zaman yasalar dahilinde sırasını bekleyip,...
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kıbrıs’ın kuzeyinde hukuka aykırı birçok uygulamanın olduğu bilinmektedir. Çoğu uygulamanın çağ dışı kalması, bazı uygulamaların ise yasal düzenlemesinin bile yapılamamış olduğu bilinmektedir. Uluslararası raporlar, Kıbrıs’ın kuzeyindeki iş yapabilirlik durumunu 190 ülke arasında 165. sırada göstermektedir. Bu da küçük veya büyük fark etmeksizin, iş yapmak isteyen insanların önünde büyük bir engel olarak durmaktadır.

Bu düzensizliğin kurbanı kimi zaman bireyler, kimi zaman kurumlar olmaktadır. Bu düzensizlik içinde bir şeyleri gerçekleştirmek isteyenler kimi zaman yasalar dahilinde sırasını bekleyip, usulüne uygun olarak işlerini tamamlamaya çalışırken, sabrının tükendiğini düşünenler ise yasal sınırları zorlayıp, kimi zamanda görmezden gelip işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Dün GazeddaKıbrıs sayfasında yer verdiğimiz haber, buz dağının görünen kısmından küçük bir örnekti. Ne de bu konuda yaptığımız ilk haberdi. Yaşanan usulsüzlüklerle ilgili olarak yaptığımız haberlerde gerekli düzenlemeler yapıldığında, kurallara uyma konusunda örnek tavır sergileyen firmaları da aynı şekilde tebrik ederek, niyetimizin bir kurum veya kişiyi karalamak değil, kimsenin yasaların üstünde olmadığını ve toplumsal adaletin tecil etmesi ile ilgilidir.

GazeddaKıbrıs, birçok konuda yaptığı haberlerle muhalif seslere olanak tanımayı kendine bir amaç olarak edinmiştir. Her şeyin ve herkesin konuşmasını ilke edinmiştir. Nasıl ki, her maçta hakemlerin kuralları doğru şekilde yorumlaması MTG taraftarlarının gönlünden geçendir, biz de kurum ve kişilerin yasalara uyması konusu bizlerin gönlünden geçendir.

Göreve geldiğinden beri, MTG kulüp başkanının kulübe büyük kazanımlar sağladığının bilincindeyiz. İsimlerin geçici, MTG’nin ise kalıcı olduğunu ve hangi takımı tuttuğundan bağımsız olarak MTG’nin Mağusa için önemli bir simge olduğunun bilincindeyiz. Ancak, Mağusa’ya mal olmuş bir kulüp ve yöneticilerinin yasalarının üstünde bir yeri olmadığı konusunda da aynı bilince sahibiz.

Sizlerle paylaştığımız 20 Şubat tarihli doküman, yapılması planlanan proje ile ilgili olarak izlenilmesi gereken yolu göstermektedir. Aynı şekilde MTG Başkanının yaptığı açıklamalarda 10 gün boyunca uğraştığı bürokrasiye sitem etmektedir. Oysa ki, Mağusa Suriçi’nde yapılacak herhangi bir yapılaşma kararının üretilmesi için bekleme süresinin aylara yayıldığı ve gerek yatırım gerek bireysel amaçlarla yapılan tüm projelerin bu prosedür ile uğraşması gerekmektedir. Bu açıdan 10 gün beklemiş olmak tüm vatandaşların karşılaştığı durumdur ve bunun aşılması için yasaları görmezden gelmeye olanak yaratacağı sonucu çıkarılması mümkün değildir.

GazeddaKıbrıs, projenin yapılacağı alanın basketbol sahası olarak kullanıldığı ve bu yüzden gerekli kurallar içinde değerlendirilmemesi gerektiğine yönelik de bir inanışın olduğu gözlemledik. Ancak, bu inanışın da yasal bir dayanağı bulunmamaktadır. Yasalar, Suriçi kenti içindeki yapılacak tüm faaliyetleri kapsamaktadır.

Haber yapıldığında, Eski Eserler Dairesinin söz konusu projenin izinsiz olduğu için mühürlenmesi gerekmesine rağmen, çifte standart uygulandığına dair bir bilginin de olduğu paylaşıldı. Bu çifte standart uygulamanın sorumlusunun doğrudan Başbakan yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay tarafından yapıldığının da iddiası kayıtlara geçmiştir. Esas tartışılması gereken konu, siyasi erk sahibi bir kişinin, çifte standart uygulayıp uygulamadığı yönünde olmasına rağmen, maalesef konu farklı bir boyuta çekilmiş, haberin MTG’ye yönelik bir saldırı olarak algılanmıştır.

Bugün editörümüz kendini MTG taraftarı olarak tanıtan bir yurttaş tarafından aranmıştır. Yayınımızı kınayarak “siz kime hizmet ediyorsunuz?” şeklinde ifade kullanmıştır.

GazeddaKıbrıs, bugüne kadar haberlerini belgelere dayandırarak yapmıştır. Yaptığımız haberlerde ilkeli yayıncılık çizgisini korumuştur. Herhangi bir sahibi olmayan GazeddaKıbrıs, yayınlarını gönüllü olarak katkı koyan okurlar sayesinde sürdürmektedir.

Bu bağlamda, GazeddaKıbrıs eleştiri ve yorumları dikkate alarak, yayın çizgisinden ödün vermeden, kamusal gazeteciliğe devam edecektir.

GazeddaKıbrıs Editoryal Kolektifi

Editoryal Kolektif

Editoryal Kolektif

Gazeddakıbrıs Editoryal Kolektifi tarafından kaleme alınan değerlendirme yazıları...

LGBT kitapcık