AktüelGazedda'nın GündemiRöportajKızılyürek: “Statüsüzlüğün en çok mağdur ettiği kesim belki de gençlerdir.”

“Kıbrıs’ta evrensel yabancılaşmadan öte öznel de bir yabancılaşma var. Söz konusu Kıbrıslı Türkler olunca buradaki mesele yapının kendisinin yabancılaşma üretmesidir. 74′ statüsü yabancılaşma üreten bir yapıdır.” “TMT ve EOKA dernekleri açıklamalarda bulundu. Fakat kitleler artık bu tür şeyleri görmezden geliyor. Bu toplumların olgunlaştığını gösteriyor.” “Kıbrıslı Türk toplumunun statüsüz bir toplum olmasının en çok mağdur ettiği kesim belki de gençlerdir. Kendini gerçekleştirmek isteyen bir kesimdir gençlik. Bu da imkanlarla ilgili bir şey. Statüsüzlük imkansızlık demektir. Gençlik...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 24, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon
“Kıbrıs’ta evrensel yabancılaşmadan öte öznel de bir yabancılaşma var. Söz konusu Kıbrıslı Türkler olunca buradaki mesele yapının kendisinin yabancılaşma üretmesidir. 74′ statüsü yabancılaşma üreten bir yapıdır.”

“TMT ve EOKA dernekleri açıklamalarda bulundu. Fakat kitleler artık bu tür şeyleri görmezden geliyor. Bu toplumların olgunlaştığını gösteriyor.”

“Kıbrıslı Türk toplumunun statüsüz bir toplum olmasının en çok mağdur ettiği kesim belki de gençlerdir. Kendini gerçekleştirmek isteyen bir kesimdir gençlik. Bu da imkanlarla ilgili bir şey. Statüsüzlük imkansızlık demektir. Gençlik dar bi alana hapsedildi.”

“Bizim ülkemizde doğal gaz meselesi var. Bunu siyasi bir gerilim olarak yaşıyoruz. Fakat doğal gaz yebilenebilir değildir. Siyasi kavganızı çözseniz bile doğayı yok edecektir. Bunun ne kadar zararlı bir iş olduğunu konuşulmuyor.”

“Kurduğumuz federalist hareket ve bu birliktelik korunacak ve devam edecek. Artık federal devlet kurma dışarıdan bir diplomatın bize getireceği bir şey olmaktan çıktı. Ya da liderlerin at pazarlığı ile yapacak bir şey değildir.” 

Niyazi Kızılyürek ile Hasan Yıkıcı’nın gerçekleştirdiği Hiçbir Yerden Haberler podcast programından öne çıkan parçaları sizler için metin haline getirdik. 

Programı dinlemeyenler varsa şuraya tıklayabilirler:

Son düzlükte Niyazi Kızılyürek ile sohbet – Hiçbir yerden haberler

AP seçimlerine günler kala Niyazi Kızılyürekle, kitaplardan, dostluklardan, yürüttüğü kampanyadan ve seçim sürecine dair deneyimlerinden konuştuk.

Yabancılaşma:
Sahici ve kalıcı bir hayat yaşamıyorsunuz. Kendinizi gerçekleştirme süreçlerinde koyduğunuz emeğin karşılığını alamıyorsunuz.

“Toplumun size dayattığı bir hayatı değil kendi yaşamınızı yaşamalısınız. Yabancılaşmamış bir hayat! Günümüzün dünyasında yabancılaşmamış bir hayat çok kolay bir şey değil.”

“Kıbrıs’ta evrensel yabancılaşmadan öte öznel de bir yabancılaşma var. Söz konusu Kıbrıslı Türkler olunca buradaki mesele yapının kendisinin yabancılaşma üretmesidir. 74′ statüsü yabancılaşma üreten bir yapıdır. Sahici ve kalıcı bir hayat yaşamıyorsunuz. Kendinizi gerçekleştirme süreçlerinde koyduğunuz emeğin karşılığını alamıyorsunuz. KT dediğiniz insan tipi bir müzede yaşar gibi bir coğrafyada yaşıyor. Ne yaparsa mesarya ovasında yapıyor. Öteki dediğimiz dünya ile bir teması bulunmuyor. Dünya ile iletişimsel bir bağ kuramayan bir toplum. Kendi içine dönen ve birbirini yiyen insan ortaya çıkıyor.”

AB yurttaşlığı 

“AB yurttaşlığını hatırlamak ve sandığa gitmek senin siyasi özne olabildiğin nadir alanlardan biridir.”

“Bir Avrupalı olmak var bir de AB  yurttaşı var. Ben AB yurttaşlığından bahsediyorum. Hak sahibi olma hakkından. KT’lere bir AB yurttaşı olduklarını hatırlatmak lazım.”

“Statüsüz bir toplumsunuz. Hukuk ve siyaset öznesi değilsiniz. Ama aynı zamnda AB’nin önemli bir kurumu olan AP’nin şekillenesinde söz ve hak sahibisiniz. Bu 2004’den sonra bastırıldı, sindirildi ve unutulmak istendi. Burada soydaşlık anlatısı içinde yaşıyor KT’ler. Yurttaşlık hakları hiçbir alanda kullanılmıyor. Ki bu egemenlik icrasıdır.”

“AB yurttaşlığını hatırlamak ve sandığa gitmek senin siyasi özne olabildiğin nadir alanlardan biridir.”

Dostluklar ve kolektif çalışma
“Dostlarımla bilikte çalıştım. Bu süreçte çok zenginleştim.”

“Bu kampanya boyunca yalnız çalışmadım. Dostlarımla bilikte çalıştım. Güneyde AKEL’in merkezi programına göre şekillendi süreç. Kuzeyde tamamen benim dostlarım olan insanların gönülülü çabalarıyla çalıştım. Hakan sürekli yanımda oldu. Bu kolektif çalışma biçiminden müthiş keyif aldım. Bireylerin kolektif bir süreçte nasıl yaratıcı olabileceğini gördüm. Eğer dikey bir hiyerarşi oluşturmazsanız kendiliğinden o potansiyelin nasıl çoğaldığın görüyorusunuz. Ben çok zenginleştim bu süreçte. Sanrım böyle bir çalışma insanların birbirilerine karşı sıcak duyguları olmasa hayata geçebilecek değildi. Bu da ayrıca zenginlik. Bu kampanya bittikten sora da böyle olacak.”

Saldırılar…
“TMT ve EOKA dernekleri açıklamalarda bulundu. Fakat kitleler artık bu tür şeyleri görmezden geliyor”

“Bilgisizlikten kaynaklı ön yargılar görüyorsunuz. Bunları anlıyorum. Kötü niyetli değildi. Faat yalan yanlış kötü niyetle yapılmış propagandalar da vardır. Bunları gördükçe üzülüyorum. Sonra da sorarım bir insan neden bu hale düşer, birine bu kadar yalan söyler diye.”

“Bu seçim Kıbrıs sorunun çözmeyecek ama ortak gelecek kurma anlamında potansiyel taşıyor.”

“TMT ve EOKA dernekleri açıklamalarda bulundu. Fakat kitleler artık bu tür şeyleri görmezden geliyor. Bu toplumların olgunlaştığını gösteriyor.”

Federal çözüme inanıp mesafeli duranlar

“Federal çözüme inanıp da mesafeli duranlar da oldu. Bu kadar mesafe gerekir miydi? Ama yine de partilerin mesafeli duruşlarına rağmen partilerin tabanından çok ciddi destek gördü kampanya.”

“Kampanyamızın kendisi federalist bir praksistir. Rumlar ve Türkler belli değerler çerçevesinde ortak hareket ediyor. AKEL dışında pek çok kesim var bu süreçte.”

Gençlik
Kıbrıslı Türk toplumunun statüsüz bir toplum olmasının en çok mağdur ettiği kesim belki de gençlerdir.”

“Kıbrıslı Türk toplumunun statüsüz bir toplum olmasının en çok mağdur ettiği kesim belki de gençlerdir.”

“Kendini gerçekleştirmek isteyen bir kesimdir gençlik. Bu da imkanlarla ilgili bir şey. Statüsüzlük imkansızlık demektir. Gençlik dar bi alana hapsedildi.”

“AB’nin oluşum süreçlerine baktığınız zaman gençleri bir araya getirmek ve barıştırmak projeleri var. Karşılıklı eğitim ve ziyaretler gibi. AB’nin bu konuda çok ciddi bir deneyimi vardır. Ben bu deneyimin Kıbrıslı  Türk gençlere de yansıması için de çabalayacağım. Çevre, kültür iki dilillik bilimsel çalışamlar Erasmus olabilir… Bütün bunlara baktığımız zaman hem ciddi bir yakınlaşma hem de toplumlar ve AB ile yakınlaşması demektir. AB ile bir yakınlaşma olacaka gençler çok önemlidir.”

İklim
Siyasi kavganızı çözseniz bile doğayı yok edecektir. Bunun ne kadar zararlı bir iş olduğunu konuşulmuyor. 

İklim değişikliğini çok gündeme getirmektik. Bu bizim eksikliğimiz. Fakat ülkemizde girdiğimiz bütün panellerde ve söyleşilerde Kıbrıs dışında bir şey konuşamadık. Biraz da bundan dolayı eksiklik oldu.

Belçika’da gençler her hafta sokağa çıkıyor. Bilim insanları İklim yüzünden göç eden insanların sayısı savaşlardan daha fazla hale geldiğini söylüyor. İklim sadece iklim meselesi değildi. Kalkınma, üretme vs. hep birbirine bağlıdır. Bizim ülkemizde doğal gaz meselesi var. Bunu siyasi bir gerilim olarak yaşıyoruz. Fakat doğal gaz yebilenebilir değildir. Siyasi kavganızı çözseniz bile doğayı yok edecektir. Bunun ne kadar zararlı bir iş olduğunu konuşulmuyor.

Avrupa’da şu an iklim birinci konu halinde.

LGBİT+

“Ataerki bu kadar güçlü ise çoğulcu ve demokratik bi toplum olamazsınız.”

Bu yöndeki ayrımcılığı en büyük haksızlıkların başında görüyorum. LGBT’nin baskı altında olması, kadının  sömürüsü, haksızlıkların en eskisi ve anlamsısızı olarak görüyorum. Rakamlara baktığınız da Kıbrıs AB eşitlik sıralamasın içinde son sıralarda.

Ataerki bu kadar güçlü ise çoğulcu ve demokratik bi toplum olamazsınız.

Hiçbir insanın cinsel tercihlerinini bir baskı unsuru olması kadar saçma ve kabul edilemez bir şey yoktur.

Federasyon meselesi
“Aşağıdan federasyon”

Bizim kampanyamız federalist bir praxsistir. Federasyon süreci aslında aşağıdan yukarıya çalışma demektir. Bir araya gelerek siyaset yapmaktır. Artık bunu kampanya çalışamlarında görüyorum, kampanyaya sonucundan bağımsız olarak da devam edeceğiz.

Kurduğumuz federalist hareket ve bu birliktelik korunacak ve devam edecek. Artık federal devlet kurma dışarıdan bir diplomatın bize getireceği bir şey olmaktan çıktı. Ya da liderlerin at pazarlığı ile yapacak bir şey değildir.

Artık yurttaşların müdahil olması söz konusudur. Kıbrıslıtürklerin  ve Kıbrılırumların sokakta yürürken federal Kıbrıs dediklerini duymadık. Bundan sonra bunu duyacağız.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık