koronavirusTAM RAPOR: Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Covid-19 raporu yayımlandı

Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Epidemiyolojik Gözetim Birimi Covid-19 raporunu yayımladı. Kıbrıs Haber Ajansı'nda yayımlanan raporda çok sayıda bilim insanının imzası da bulunuyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 3, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Epidemiyolojik Gözetim Birimi Covid-19 raporunu yayımladı. Kıbrıs Haber Ajansı’nda yayımlanan raporda çok sayıda bilim insanının imzası da bulunuyor.

Metnin tamamına ulaşmak için tıklayınız >>>

İngilizce olarak yayımlanan çalışmanın özetinde şunlar bulunuyor:

26 Mayıs itibariyle Kıbrıs Cumhuriyeti’nde toplam 939 COVİD-19 vakası ve 24 ölüm (vaka ölüm oranı: %2.6) rapor edilmiştir.

Vakaların %20.1’i sağlık çalışanları (n = 189) – %4.1’i hekimdir (n = 39), %10.1 hemşire (n = 95), %1.4 diğer sağlık emekçileri (n = 13) ve 4.5 % yardımcı personel (n = 42).

Vakaların ortalama yaşı 45’tir (İnterquartile Aralık-IQR: 32-59 yıl); 49.8% kadın ve 50.2 % erkek.

Hastalığa yakalanma bölgesi olarak, 794 vaka; yerel olarak edinilmiş enfeksiyonlar (indeks vakaları ve teyit edilen vakaların yakın temasları) var. 658 (82.9%) – bu 8.7% (n = 57) bir sağlık tesisi (Baf Hastanesi) ve Aradippou Belediyesi’nde %12.5 (n = 82) rapor edildi.

Toplamda, vakaların %18.7’si (n = 176) hastanede bakım aldı. Bunlardan 141 hasta (%80.1) hastaneden taburcu edildi.

Üç hasta hala yoğun bakım ünitesinde. (günün bir kısmı öldüyse, o gün veya Bütün gün taburcu edildi veya transfer edildi, 26 Mayıs’a kadar); hepsi entübe edildi.

Genel olarak, 784 (%83.5) vaka iyileşti (semptomsuz ve iki tanılarını takiben negatif testler veya tanıdan 21 gün sonra serbest bırakıldı). 26 Mayıs itibariyle toplam 105,929 test yapılmıştır.

Çalışmaya katkı koyanlar şöyle:

Annalisa Quattrocchi, Ioannis Mamais, Valentinos Silvestros, Anna Demetriou (Health Monitoring Unit), Maria Athanasiadou (Health Monitoring Unit), Theopisti Kyprianou (Health Monitoring Unit), Androulla Stylianou, Sotiroula Sotiriou, Fani Theofhanous, Christos Charalambous, Ioanna Gregoriou, Maria Koliou, Georgios Nikolopoulos and Elisavet Constantinou

Bilimsel Komite: Elisavet Constantinou, Constantinos Constantinou, Niki Paphitou, Georgios Nikolopoulos, Maria Koliou, George Panos, Eirini Christaki, Zoi – Dorothea Pana, Constantinos Tsioutis, Leondios Kostrikis, Peter Karayiannis, George Petrikkos, Petros Agathangelou, George Mixides

Metnin tamamına ulaşmak için tıklayınız >>>

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık