AktüelEkolojiKar ve buz erimesi 15 yılda 31 kat arttı

Araştırmacılar 20 yıllık verileri kullanarak dünyadaki 220 bin buzulun 2015'ten beri yılda 328 milyar tondan fazla buz ve kar kaybettiğini ortaya koydu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 29, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Uydu verileri, buzulların daha hızlı eridiğini, 15 yıl öncesine göre yılda yüzde 31 daha fazla kar ve buz kaybettiğini ortaya koydu.

Nature dergisinde yayımlanan bir çalışmada, araştırmacılar NASA‘nın Terra isimli uydusundan alınan 20 yıllık verileri kullanarak dünyadaki 220 bin buzulun 2015’ten beri yılda 328 milyar tondan fazla buz ve kar kaybettiğini ortaya koydu.

Yapılan araştırmada, 2015-2019 dönemlerindeki yıllık erime oranının, 2000-2004 yıllarındaki döneme göre yılda 78 milyar ton daha fazla olduğu kaydedildi.

‘Küresel incelme oranları iki katına çıktı’

AA‘da yer alan habere göre, Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü ve Fransa‘daki Toulouse Üniversitesi‘nde buzul bilimci Romain Hugonnet, kaybedilen su hacminin yanında küresel incelme oranlarının da son 20 yılda iki katına çıktığını açıkladı.

Hugonnet, dünyadaki buzul kaybının yarısının Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kanada‘da yaşandığına dikkat çekti. Buzul bilimci, Alaska‘daki erime oranının dünyadaki en yüksek oranlar arasında olduğunu da kaydetti.

Romain Hugonnet, bunların yanında buzullardaki erimelerin küresel sıcaklık artışını yansıttığını da dile getirdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık