AktüelEkolojiGuardian artık ‘iklim değişikliği’ yerine ‘iklim krizi’ diyecek

The Guardian bundan böyle ‘iklim değişikliği’ yerine ‘iklim krizi’, ‘iklim acil durumu’ ve ‘iklim bozulması’ gibi ifadeler kullanılacak.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 21, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İngiltere’nin en saygın gazetelerinden biri olan The Guardian, bundan böyle iklim ile ilgili haberlerinde daha net ifadeler kullanma kararı aldı. Gazetenin haber yazım standartlarını düzenleyen stil rehberinde yapılan değişikliklere göre bundan böyle ‘iklim değişikliği’ yerine ‘iklim krizi’, ‘iklim acil durumu’ ve ‘iklim bozulması’ gibi ifadeler kullanılacak.

‘Küresel ısınma’ yerine ısınmanın kendiliğinden değil insan kaynaklı olduğunu vurgulayan ‘küresel ısıtma’ ifadesi, iklim değişikliğinin insan kaynaklı olduğunu düşünmeyen insanlar için kullanılan ‘iklim şüphecisi’ ifadesi yerine ise ‘iklim bilimi inkârcısı’ ifadesi kullanılacak.

The Guardian Genel Yayın Yönetmeni Katharine Viner yaptığı açıklamada, “Bilimsel açıdan net olurken bir yandan da okurlarımızla bu önemli konuda açık bir iletişim kurmak istiyoruz. ‘İklim değişikliği’ ifadesi kulağa edilgen ve nazik geliyordu. Oysa bilim insanları bunun insanlık için bir felaket olduğundan bahsediyor” dedi.

Çevre konusunda insanlığın karşı karşıya olduğu sorunları anlatırken daha net ve açıklayıcı bir dil kullanmaya karar veren yayının internet sitesindeki hava durumu sayfasına da atmosferdeki karbondioksit oranını gösteren bir bölüm eklendi. Okuyucular bu sayede geçtiğimiz yıl aynı gün atmosferde bulunan karbondioksit miktarı ile güncel miktarı da karşılaştırabiliyor.

Kaynak:
Journo

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık