AktüelGazeddablogProject SyndicateGıda sistemleri uçurumun kenarında – Barbara Unmüßig

COVID-19 pandemisi, küresel gıda sisteminin eksikliklerini acımasızca ortaya çıkardı ve şimdi açlık krizi ortaya çıkıyor. İnsanlığın dörtte biri gıdaya güvenli erişimden yoksun.
Project Syndicate Project SyndicateAğustos 20, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bu makale 18 Ağustos 2021 tarihinde Project Syndicate’te yayımlanmıştır. Çeviri: GazeddaKıbrıs


COVID-19 pandemisi, küresel gıda sisteminin eksikliklerini acımasızca ortaya çıkardı ve şimdi açlık krizi ortaya çıkıyor. İnsanlığın dörtte biri gıdaya güvenli erişimden yoksun. On kişiden biri şiddetli gıda güvensizliğinden etkileniyor ve 811 milyon kadar insan ise aç. Dünya nüfusunun dörtte biri, obezite de dahil olmak üzere sağlık üzerinde büyük olumsuz etkileri olan çeşitli yetersiz beslenme biçimlerinden muzdarip.

Her iki eğilim de artıyor ve her ikisi de adaletsizlik ve yoksullukla doğrudan bağlantılı. Dünya ne kadar yiyecek üretirse üretsin, küresel gıda sistemindeki güç dengesizliklerinin giderilmemesi açlığın devam etmesi ve gıda kaynaklı hastalıkların patlaması anlamına gelecektir.

Birçoğu, Eylül ayındaki Birleşmiş Milletler Gıda sistemleri Zirvesi’nin gerçek değişim için bir katalizör olacağını umuyor. Ancak toplanmanın, sanayileşmiş gıda üretiminin mevcut adaletsiz modelini meşrulaştırması ve pekiştirmesi daha olasıdır.

Bu, çoğunluğu – 418 milyonu – Asya’da yaşayan dünyanın aç insanları için kötü bir haber olurdu. Kronik açlığın beş kişiden birini etkilediği ve diğer bölgelere göre daha hızlı arttığı Afrika’da 282 milyondan fazla insan yaşıyor.

Açlık, öncelikle bir erişilebilirlik sorunudur. İnsanlar dünyada yetersiz yiyecek olduğu için değil, fakir oldukları için aç kalıyorlar. Adaletsizlik ve eşitsizlik olmasaydı, 2020-21’deki rekor küresel buğday üretimi teorik olarak 14 milyar insanı besleyebilirdi. Ancak tarım ürünleri, en savunmasız insanlara değil, yem endüstrisi ve yenilenebilir enerji sektörü de dahil olmak üzere en yüksek ödeme kapasitesine sahip olanlara gidiyor. Pazar gücü gıda egemenliğini aşıyor.

Şiddetli çatışma, iklim değişikliğine bağlı aşırı hava koşulları, biyolojik çeşitlilik kaybı ve COVID-19 kapanmalarının neden olduğu ekonomik kargaşa, savunmasız insanların durumunu kötüleştirdi. Daha büyük yatırımcılar yoğun sulama planlarında suyu kullandıkları zaman, daha küçük çiftçiler için su giderek daha az hale geliyor.

Bütün bu krizler yoksul insanların yiyecek satın alma ya da kendi kendine yetebilecek kadar üretim yapma kapasitelerini sınırlandırıyor. Sonuç olarak, 55 ülkede 155 milyon insan 2020’de 2019’dan 20 milyon artışla şiddetli açlıktan muzdaripti.

1960’lı ve 1970’li yıllardaki Yeşil devrimden bu yana, tarımsal verimliliğin artırılmasının açlıkla mücadelenin ve dünya nüfusunu beslemenin anahtarı olduğunu sürekli duyduk. Günümüzde Corteva (eski adıyla DowDuPont tarım birimi), Bayer/Monsanto ve ChemChina/Syngenta gibi küresel şirketler, çoğaltılamayan kimyasal böcek ilaçları, suni gübreler ve genetiği değiştirilmiş veya ticari olarak yetiştirilen hibrit tohumların kullanımıyla üretkenliği artırmaktadır. Ancak bu tür sermaye yoğun tarım, güvenli gıda üretimi için temelden yoksun olanlara hizmet edemez

Bu arada, dünya çapında yaklaşık iki milyar insan şu anda aşırı kilolu veya obez. Nüfusun yaklaşık %73’ünün aşırı kilolu olduğu Meksika, özellikle endişe verici bir durumdadır. Mevcut beslenme alışkanlıkları devam ederse, dünya nüfusunun %45’i 2050 yılına kadar fazla kilolu olabilir. Bu, ölüm ve bulaşıcı olmayan hastalıklarla bağlantılı diyetle ilgili sağlık maliyetlerinin 2030 yılına kadar yılda 1.3 trilyon doları aşması öngörülürken, sağlık bakım maliyetlerinin patlamasına neden olacaktır.

Yine, güçlü ekonomik çıkarlar bu eğilimi körüklüyor. Yiyecek ve içecek endüstrisi, sağlıksız işlenmiş yiyecek ve şekerli içeceklerin satışından büyük kazanç sağlıyor. Sonuçta, çok fazla tuzla karıştırılmış yağ, şeker ve karbonhidratlar en ucuz kalorilerdir. 2019 yılında dünyanın en büyük beş yiyecek ve içecek şirketi – Nestlé, PepsiCo, Anheuser-Busch InBev, JBS ve Tyson Foods – toplam 262,7 milyar dolar gelir elde etti.

Sağlıklı beslenme ise çok daha pahalıdır. Bu nedenle obezite genellikle yoksul nüfusun düşük satın alma gücünün bir sonucudur. BM Gıda ve Tarım Örgütü, 2017 yılında yeterli kalorili bir beslenmenin günlük 0,79 dolara mal olduğunu, yeterli beslenmeye sahip bir diyetin günlük 2,33 dolara, sağlıklı bir beslenmenin ise 3,75 dolara mal olduğunu ve bunun üç milyardan fazla insan için uygun olmadığını tahmin ediyor.

Dünyanın dört bir yanındaki bilim adamları, hem insanların hem de çevrenin sağlığını koruyan gelecekteki gıda sistemlerini önerdiler. Örneğin, eat-Lancet Komisyonu, gezegeni tahrip etmeden 2050 yılına kadar on milyar insana sağlıklı bir diyet sağlamanın mümkün olduğunu göstermiştir. Panel, meyve, sebze, fındık ve baklagillerin tüketimini iki katına çıkarmayı ve kırmızı et ve şeker tüketimini %50’den fazla azaltmayı öneriyor.

Eksik olan, gıda sistemi krizinin aciliyetini anlayan ve gerekli dönüşümleri başlatan siyasi liderlerdir. Bunu yaparken, güçlü ekonomik çıkarlara karşı durmalı ve en savunmasız kişilerin ihtiyaçlarına odaklanmalıdırlar.

Salgın, daha esnek, farklı bir tarım ve gıda üretimi modeline yönelik talepleri hızlandırdı. Topluluk kararlarına ve açık kaynaklı fikirlere dayanan tabandan girişimler, topluluk mutfakları, beslenme merkezleri ve kentsel tarım girişimleri gibi kurumsal yakalanmadan arındırılmış yerel gıda sistemlerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir. 2020’de Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde yaklaşık 300 kentsel çiftlik diyet seçimini etkiledi.

Ne yazık ki, yaklaşmakta olan BM Gıda Sistemleri Zirvesi statükoyu sağlamlaştırmaya hazır görünüyor. Gündem, güç dengesizliklerine ve politik ekonomiye dayanan önemli yapısal konulara çok az yer veriyor. Ve endüstriyel tarım lobisi, yerel olarak uyarlanmış tohumlara erişim, son derece tehlikeli pestisitlerin sonuçları ve arazi ve su düzenlemesi de dahil olmak üzere gündemdeki önemli bilimsel temaların tartışılmasını sulamaya çalışabilir.

İhtiyacımız olan şey, açlığı ve yetersiz beslenmeyi sona erdirmeyi, ekosistemleri korumayı ve küçük çiftçilere iyi bir geçim kaynağı sağlamayı amaçlayan bir halk Gıda Sistemleri Zirvesi. Mevcut gıda sistemlerimizin olumsuz sonuçlarından en çok etkilenenler, bunların nasıl dönüştürüleceğini tartışmada hayati bir rol oynamalıdır.

Project Syndicate

Project Syndicate

The Guardian, Le Monde, Al Jazeera, El Tiempo gibi dünyanın önde gelen gazeteleriyle de çalışan Project Syndicate'te yayımlanan makalelerden seçtiğimiz yazılar Aycan Akçın tarafından çevrilerek, GazeddaKıbrıs sayfalarında yayımlanmaktadır.

LGBT kitapcık