AktüelÇağdaş ÖğüçGazeddablog“GazeddaKıbrıs deliliği” büyüyor – Çağdaş Öğüç

GazeddaKıbrıs'ı her zaman "bir delilik" olarak tarif etmişimdir. Düşünsene, başka birkaç delinin verdiği dayanışma katkısı ile yaşamaya çalışıyorsun, her kesime dalaşarak çeşit çeşit "düşmanlar" ediniyor ve alternatif bir medya aracı olma gayesiyle; ana akım medyanın "tek düze" çok sesliliğine karşı çıkıyorsun... Kimseye yaranamadığın gibi herkesin de bir gün bu deliliğe ihtiyaç duyacağı bir yapının içinde harmanlanıyorsun... Öyle bir saçmalık işte...
Çağdaş Öğüç Çağdaş ÖğüçTemmuz 11, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

GazeddaKıbrıs’ı her zaman “bir delilik” olarak tarif etmişimdir. Düşünsene, başka birkaç delinin verdiği dayanışma katkısı ile yaşamaya çalışıyorsun, her kesime dalaşarak çeşit çeşit “düşmanlar” ediniyor ve alternatif bir medya aracı olma gayesiyle; ana akım medyanın “tek düze” çok sesliliğine karşı çıkıyorsun… Kimseye yaranamadığın gibi herkesin de bir gün bu deliliğe ihtiyaç duyacağı bir yapının içinde harmanlanıyorsun… Öyle bir saçmalık işte…

GazeddaKıbrıs’ta Hasan Yıkıcı’nın teşvikleri ile haber yapmaya başlayalı 1 seneden biraz daha uzun bir zaman oldu. Hasan’ın ayrılmasının ardından bu “delilik” ihalesi de bana kaldı. Süreçte, başka delilerle “Editoryal Kolektif” adı altında ortak çalışma yapma imkanına sahip oldum. 10 sene civarı ana akım medyanın dijital medya bacağında çalışmış bir kişi olarak; 1 senelik bu kısa alternatif medya deneyiminin, bana hem mesleki, hem de akademik anlamda çok şey kattığını söyleyebilirim.

GazeddaKıbrıs’ın elimizde büyüdüğünü görmek ise çok garip bir duygu…

Kıbrıs’taki ilk podcast platformunu hayata geçirdik. Daha düzenli ve sık haber üretimi ile hem okurun daha çok sayfayı ziyaret etmesini sağladık hem de dijital medyanın en büyük getirilerinden biri olan etkileşim (interaktivite) ile okuru üretici pozisyonuna getirebilecek bir mecra yarattık. Çünkü biliyoruz ki, herkes konuşabilmeli, her şey konuşulabilmeli…

Her zaman söylediğimiz bir laf var.

– Geleneksel medyanın sonu geliyor. Biz ise; dijital medyada, “alternatif bir delilik” olarak daha yeni başlıyoruz.

***

Geçtiğimiz hafta Büke Dorukan, Çiğse Dedeoğlu ve Meril Taşeli adlı 3 stjyerimizin de aramıza katılmasıyla üretim yoğunluğu daha da arttı.

Söylemeden geçemeyeceğim. Bu arkadaşların üretim yöntemleri ve ellerindeki veriyi sorgulama biçimleri; yarın için bana daha da çok ümit veriyor. Sadece onlar için değil, benim için de ciddi bir eğitim süreci oluyor bu süreç…

Bu meslekten hiçbir zaman ciddi paralar kazanmadım. “Bu mesleği niye yapıyorsun” sorusuna da çoğu zaman verebileceğim bir cevabım olmuyor. Bu soruyu bana soranlara çoğu zaman şunu demişimdir:

“Anlatamam ama gösterebilirim.”

Umarım stajyer arkadaşlarıma bu mesleği niye yaptığımı gösterebiliyorumdur…

***

Şimdi bu delilik, bir kademe daha büyümek üzere. Yeni bir deliyi daha aramıza katıyoruz. Damla Dabis Özel, 13 Temmuz’dan itibaren her Pazartesi ve Perşembe saat 21.00’de hem Facebook’ta hem de YouTube’da GazeddaKıbrıs Web TV olarak; “Gazedda’nın Gündemi” adıyla yayında olacak.

Değişik konu ve konuklarla bu deliliği bir adım daha da genişletecek. O da para kazanmayı bilmeyen bir deli olarak, artık bizimle para kazanamadan delilik yapmaya devam edecek. Deliliğe hoş geldin Damla.

Çağdaş Öğüç

Çağdaş Öğüç

Koskoca dünyada, doğmak için bölünmüş bir kara parçasını buldu. Bir sürü eğitim süreci geçirdi. Uzun yıllar Kıbrıs'ın kuzeyinde bulunan gazetelerin internet servislerinde gece gündüz demedi; hizmet verdi. Hak ettiği maddi/manevi hiçbir hakkı alamadı. Sektör değişti, gazeteci olmak isteyen bireylere bir şeyler anlatıyor.

Music will never ends..