AktüelEkolojiGazedda'nın GündemiManşetÖzel HaberYaşamÇevre Dairesi’nden Çevre Koruma Bölgesi’ndeki kaçak inşaata onay çıkmadı

Çevre Dairesi, Mersinlik’tek kaplumbağa yumurtlama bölgesi olan Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki kaçak inşaata onay vermedi.  Tatlısu (Akatu) Mersinlik arasında olan ve İskele Kaymakamlığı’na bağlı bölgede, Özel Çevre Koruma Bölgesin’de yapılan izinsiz inşaatla ilgili Çevre Dairesi kararını verdi. Gazeddakıbrıs‘a açıklamalarda bulunan Çevre Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, uzun süren değerlendirme sürecinden sonra projeye onay verilemeyeceğini açıkladı. Aktolgalı, Şehir Planlama Dairesi’ne değerlendirmeleri sonucunda olumsuz görüş verdiğini açıklayarak, inşaatın yapılamayacağını ifade etti. Ekolojik Etki Değerlendirme Tüzüğü doğrultusunda projeye olumsuz...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 22, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çevre Dairesi, Mersinlik’tek kaplumbağa yumurtlama bölgesi olan Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki kaçak inşaata onay vermedi. 

Tatlısu (Akatu) Mersinlik arasında olan ve İskele Kaymakamlığı’na bağlı bölgede, Özel Çevre Koruma Bölgesin’de yapılan izinsiz inşaatla ilgili Çevre Dairesi kararını verdi.

Gazeddakıbrıs‘a açıklamalarda bulunan Çevre Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, uzun süren değerlendirme sürecinden sonra projeye onay verilemeyeceğini açıkladı.

Aktolgalı, Şehir Planlama Dairesi’ne değerlendirmeleri sonucunda olumsuz görüş verdiğini açıklayarak, inşaatın yapılamayacağını ifade etti.

Ekolojik Etki Değerlendirme Tüzüğü doğrultusunda projeye olumsuz görüş verdiklerini açıklayan Aktolgalı, gerek Mağusa Bölge Şubesi’nin gerekse de bizzat kendisinin inşaatın bulunduğu alana giderek yerinde incelemeler yaptığını belirtti.

Aktolgalı, “Ekolojik Etki Değerlendirme tüzüğü doğrultusunda inşaatın devam edilemeyeceği ve burada yapılamayacağı kanısına vardık. Şehir Planalama Dairesi’ne bu konuda tavrımızın olumsuz olduğu, onayın iptal edilmesi yönünde görüş verdik.” dedi.

Bundan sonraki sürecin Şehir Planlama ve İskele Kaymakamlığı’nda olduğunu belirten Aktolgalı, inşaatın da yıkılması gerektiğini ifade etti.

Ne olmuştu?

Mersinlik’te Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde kaplumbağa yumurtlama alanında başlayan kaçak inşaat kamuoyunun tepkisini çekmiştir.

Çevre Dairesi’nden görüş, Kaymakamlık’tan ise izin almadan yapımı başlayan kaçak inşaat, basında yer alan haberlerin ardından geçtiğimiz haftalarda İskele Kaymakamlığı tarafından mühürlenmiştir.

Çevre koruma bölgesindeki kaçak inşaatın müteahhiti ise UBP İlçe Başkanı Olsan Oran’ın direktörü olduğu Oral Construction’ın olduğu ortaya çıkmıştı.

İlgili yazı ve haberler:

Kaçak bir inşaat, lüks düşkünlüğü ve doğanın talanı – Hasan Yıkıcı

Çevre koruma bölgesindeki izinsiz havuzlu villa inşaatından fotoğraflar

Çevre koruma bölgesindeki izinsiz inşaatın müteahhiti UBP Mağusa başkanı çıktı

 

Kaplumbağa yumurtlama alanındaki kaçak inşaat mühürlendi

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık