AktüelEkoloji2019 en sıcak ikinci yıl olarak kayıtlara geçti

Avrupa Birliği Atmosfer İzleme ve İklim Değişikliği Servisi , 2019'un ölçülen en sıcak ikinci yıl ve son 10 yılın da en sıcak yıllar olarak kayıtlara geçtiğini açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 12, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Avrupa Birliği’nin İklim Değişikliği Gözlemleme Kurumu (Copernicus Climate Change Service-C3S), 2019’un küresel çapta en sıcak ikinci yıl olduğunu bildirdi. C3S tarafından yayımlanan veriler, aynı zamanda geçen yılki sıcaklığın, en sıcak yıl olan 2016’yı sadece bindelik bir oranla geriden takip ettiğini ortaya koydu.

Yeşil Gazete’nin haberine göre, Sıcaklıklar 140 yıldır kayıt altına alınabiliyor.  Buna göre, son beş yıl, en yüksek sıcaklık derecesine sahip dönem olarak kayda geçerken, ölçümlerin başladığı tarihten bu yana 2010-2019 arasındaki dönem de tüm zamanların en sıcak yılları.

Copernicus direktörü Jean-Noel Thepaut, “Bunlar tartışmasız endişe verici işaretler” dedi.

2019 yılında küresel sıcaklıklar, 1981-2010 ortalamasından 0.6 Santigrat derece daha fazlaydı. Ancak 2019’un Aralık ayı, aynı dönemden 3.2 derece daha sıcak olarak ölçüldü. Ayrıca son beş yıl da sanayi öncesi döneme göre 1.1 derece ila  1.2 derece daha sıcaktı.

C3S Başkanı Carlo Buontempo da “2019, veri setimizdeki küresel olarak ikinci en sıcak yıl oldu. Avrupa’da tüm mevsimler ortalamanın üzerinde sıcaktı ve bazı ülkelerde yaz ve kış sıcaklıklarının en yüksek seviyeleri kaydedildi. Üstelik çok sayıda ay da tekil olarak sıcaklık rekorları kırdı” diye konuştu.

Sıcaklıklardaki yükselme eğilimi sürüyor

2016’daki en yüksek sıcaklıklar, yüzyılda bir güçlenen El Nino tarafından desteklenmişti, ancak 2019’a rağmen sadece 0.04C daha soğuktu, bu da yükselen sıcaklık eğiliminin sürdüğünü gösteriyor.

Servis ayrıca, 2019’da daha yüksek sıcaklıklar görmemizi sağlayan atmosferdeki karbon konsantrasyonunun artmaya devam ettiğini ve gezegendeki en yüksek seviyelere ulaştığını da belirtti.

Bilim insanları, sıcaklık artışını 1.5C’de sabitlemek için 2030’a kadar insan eliyle sera gazı salımının her yıl yüzde 7,6 oranında azaltılması gerektiğini söylüyor. Ancak geçtiğimiz ay Madrid’de düzenlenen COP25’deki iklim görüşmeleri, bu konuda ülkeler arasında büyük sıkıntılar yaşandığını gösterdi.

Ekosfer Derneği’nin Meteoroloji verilerinden derlediği bilgilere göre ise Türkiye’nin 1970-2018 yılları arasındaki ortalama yüzey sıcaklığı 13,2 derece iken, 2019’da bu değer 1 derece artarak 14,2’ye ulaştı. Böylece Türkiye en sıcak dördüncü yılını 2019’da yaşamış oldu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık