AktüelEditoryalGazedda'nın GündemiYine, Yeniden Gazedda

2012 yılında yazın kendini sonbahara bıraktığı günlerdi. Lefkoşa’nın artık pek da bulamadığımız, ender serin akşamlarından biriydi. Kanlı Dere’nin kıyısındaki bir balkonda, dost sohbetinde, memlekete dair çemkirmelerimizden doğdu o gece Gazedda. Kolay bir iş olmadığını biliyorduk. Nitekim kolay da olmadı. Siteye ulaşamadığımız günler de oldu, koyduğumuz emekleri kaybettiğimiz dönemler de. Dönem dönem vazgeçtiğimiz de oldu, olanaksızlıklardan dolayı umudu sorguladığımız günler de. İşi olanaksızlıklara havale etmek kolay, samimi olmak ve özeleştiri yapmak gerekirse bizim de boşverdiğimiz dönemler,...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 6, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

2012 yılında yazın kendini sonbahara bıraktığı günlerdi.

Lefkoşa’nın artık pek da bulamadığımız, ender serin akşamlarından biriydi.

Kanlı Dere’nin kıyısındaki bir balkonda, dost sohbetinde, memlekete dair çemkirmelerimizden doğdu o gece Gazedda.

Kolay bir iş olmadığını biliyorduk. Nitekim kolay da olmadı.

Siteye ulaşamadığımız günler de oldu, koyduğumuz emekleri kaybettiğimiz dönemler de.

Dönem dönem vazgeçtiğimiz de oldu, olanaksızlıklardan dolayı umudu sorguladığımız günler de.

İşi olanaksızlıklara havale etmek kolay, samimi olmak ve özeleştiri yapmak gerekirse bizim de boşverdiğimiz dönemler, yapılması gerekeni yapmadığımız günler de oldu.

Fakat bir fikriniz varsa, o fikre dair inancınız varsa, o inanca dair inadınız varsa dönüp dolaşıp o fikre geri dönmek kaçınılmazdı.

Evet, Gazedda kimisi teknik, kimisi bizim hatalarımızdan kaynaklı bir çok badire atlattı. Fakat doğarken ortaya koyduğu ilkeleri, hedeflerini terk etmemeye inat etti.

Kolektif yayıncılık anlayışını, inatla gazeteciliğin bir ticari anlayışla şekilendirilmesinin ve patronların iki dudağı arasına hapsedilmesinin yerine alternatif olarak koydu.

Henüz neredeyse kimse önemsemezken, gazetecilikte başka bir dil gerektiğini inatla göstermeye çalıştı.

Bu inat Gazedda’yı bir haber portalından öte, yol arkadaşlığının yapıldığı, dostlukların üretildiği bir alana dönüştürdü.

Karanlığın büyüdüğü, içinden geçtiğimiz tarumar günlerinde, şimdi yeniden Gazedda için yola çıkıyoruz.

İnadımız inat!

Gazedda,  Editoryal Kolektif adına yol arkadaşımız Hasan Yıkıcı’nın Editörlüğünde;

Düşünce, vicdan ve ifade özgürlüğüne saygı duyan; Ayrımcılığa, ötekileştirmeye, gruplandırmaya yarayan yayınlar yapmayan; Bireyleri, bedensel durumu, sosyal düzeyi, kökeni, inançları, cinsiyeti, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimi dolayısı ile ayırmayan; Ekolojik dengeyi gözeten; Kapitalist, ataerkil, militarist, , cinsiyetçi, heteronormatif yayınlar yapmayan; Haber dilinde barış gazeteciliğini takip eden; Milliyetçi söylev ve öykülemeler içeren, belli bir grubu yücelten habercilik dilini kullanmayan; Özgürlükçü bir yayın anlayışı ile kolektif temelde yayınlarına devam ediyor.

İnadımız inat!

Gazeddakıbrıs Editoryal Kolektif

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık