AktüelEditoryalGazedda'nın GündemiTatar en basit tarih bilgisinden yoksun olabilir mi?

Atanmış cumhurbaşkanı Tatar'ı uydurma bilgilerle konuşmamaya davet ediyoruz.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 28, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Atanmış cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptığı açıklamada “bizim zaten devletimiz 60 yıldır var, iki devlet zaten Kıbrıs’ta ve Kıbrıs’ın gerçekleri” iddiasında bulundu.

Kıbrıs sorunuyla ilgili BM Genel Sekreteri ve Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’le bir araya gelmek üzere New York’ta bulunan Tatar, BM Genel Merkezi’ne girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tatar, Anastasiadis’in iki devletli çözümü reddeden açıklamasının sorulması üzerine, şunları söyledi:

“Bizim zaten devletimiz 60 yıldır var, iki devlet zaten Kıbrıs’ta ve Kıbrıs’ın gerçekleri. 60 yıldır Kıbrıs’ta iki devlet var, Kıbrıs’ın kuzeyindeki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Cumhuriyeti Devletidir, 60 yıldır vardır, bu saatten sonra kimse 60 yıllık devletinden vazgeçmez.”

Kıbrıs’ta 61 yıldır bir devlet olduğu doğrudur. Kıbrıslı toplumların oluşturduğu Kıbrıs Cumhuriyeti 1960 yılında kuruldu. Fakat Kıbrıs’ta 60 yıldır “iki devlet” olduğu yanlıştır. En temel Kıbrıs tarihi dersi alan her birey bu bilgileri henüz çocuk yaşte iken öğrenir.

Kıbrıs’ın kuzeyinde “bağımsız devlet” iddiasıyla kurulan ve BM kararlarıyla hukuk dışı ilan edilen kktc 1983 yılında kuruldu. 1983’ten bugüne 38 yıl geçtiğini de en basit matematik dersi alan her birey bilir.

Bütün bu en basit bilgiler, Tatar’ın, yukarıdaki sözlerinin tamamıyla gerçek dışı olduğunu, bilerek de yalan söylüyorsa kendi yurduna karşı söyleyecek sözü olmamasından dolayı ne denli bir siyasi manipülasyon yaratma çabası içerisinde olduğunu göstermektedir.

Atanmış cumhurbaşkanı Tatar’ı uydurma bilgilerle konuşmamaya davet ediyoruz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık