AktüelPolitikaTatar çiçek paylaştı, füze ellerde taşındı: Son 6 saatte ne oldu?

Gece yarısı Dikmen-Taşkent bölgesine Suriye’nin hava savunma sistemlerinden ateşlenen ve hedefi tutamayınca düşen füze paniği sabah saatlerinde de devam etti. Panik ve bilinmezliğin sürdüğü sabahın ilk saatlerinde Ersin Tatar sosyal medya hesabından çiçekli ve deniz manzaralı fotoğraf paylaştı. Tatar’ın böyle bir paylaşım yapmasına yine sosyal medyadan tepki yağdı. * Resmi bir sosyal medya hesabı olmamasına rağmen facebook üzerinden yaygın bir şekilde Syrian Military Capabilities twitter hesabından bilgiler paylaşıldı, birçok haber sitesi Suriye kaynakları ifadesini kullanarak...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 1, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Gece yarısı Dikmen-Taşkent bölgesine Suriye’nin hava savunma sistemlerinden ateşlenen ve hedefi tutamayınca düşen füze paniği sabah saatlerinde de devam etti.

Panik ve bilinmezliğin sürdüğü sabahın ilk saatlerinde Ersin Tatar sosyal medya hesabından çiçekli ve deniz manzaralı fotoğraf paylaştı.

Tatar’ın böyle bir paylaşım yapmasına yine sosyal medyadan tepki yağdı.

*

Resmi bir sosyal medya hesabı olmamasına rağmen facebook üzerinden yaygın bir şekilde Syrian Military Capabilities twitter hesabından bilgiler paylaşıldı, birçok haber sitesi Suriye kaynakları ifadesini kullanarak haber yaptı.  Teyit edilmeksizin söz konusu twitter hesabı kaynak gösterilerek füzenin çevresine zehir saçtığı haberleri yapıldı. Pek çok haber sitesinin panik yaratıcı içerikler oluşturduğu gözlemlendi.

*

Sabahın ilk saatlerinde çiçekli fotoğraf paylaşımından kısa süre sonra Başbakan Ersin Tatar, “Olayı abartmayalım, bu bir rastlantı” açıklamasında bulundu.

Tatar: “Olayı abartmayalım, bu bir rastlantı”

*

Kıbrıs Cumhuriyeti savunma bakanlığı açıklama yaptı. Açıklamada önlem aldıklarını ve teyakkuzda olduklarını açıkladı.

*

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, Taşkent’te dağlık araziye düşen ana gövde ve ana gövdenin yaklaşık bir kilometre uzağında bir küçük; Dikmen’de bir evin avlusunda bir parça ile Görneç bölgesinde de iki ayrı noktada iki adet daha olmak üzere toplamda 5 parça bulundu.

Polis, tüm noktalarda güvenlik tedbirleri alınmış olup, incelemeler sürüyor.

*

Dışişleri Bakanı Özersay yaptığı açıklamalarda, füzenin Suriye Savunma Sistemlerinden geldiğini, hedefini vuramadığını ve menzilini bitirince de havada patlayarak düştüğünü açıkladı.

 

*

CTP genel başkanı Tufan Erhürman ve LTB Başkanı Mehmet Harmancı yaptıkları açıklamalarda barışa vurgu yaptılar.

Erhürman, “barış sağlanmadığı sürece hiçbir yurttaş kendisini güvende hissetmeyecek” dedi.

Harmancı ise, “Sıcağın içinde Ortadoğu’da yaşanan savaşları protesto edenleri “bunlar da deli bile değil, nedir da bağırırlar”, yakın coğrafya da olanları “bize ne yahu oralardan” diye söylenenler için korkutucu derecede “uyandırıcı” bir olay yaşandı akşam. Savaşın karanlık yüzünün artığının bile ne kadar ürkütücü olduğunun ve aynı zamanda barışın ve çatışmasızılığın değerinin daha yüksek anlaşılması dileğiyle, hepimize geçmiş olsun.” dedi.

*

Yüksel Çelebi: “Barışın ne kadar önemli olduğunu gördük

Yüksel Çelebi: “Barışın ne kadar önemli olduğunu gördük”

*

Yenidüzen’in haberine göre Dikmen’e düşen, yakıt tankını ateşleyen parça, korumasız askerler tarafından alındı.
Füze sivil bir aracın bagajına konuldu. Füze parçası askerler tarafından elle taşınarak, Taşkent’teki füzenin yanına getirildi. Bu işlemler gerçekleşirken hiçbir güvenlik önlemi alınmadı. 

*

Bakanlar Kurulu füze gündemi ile toplantı. Füzenin S200 olduğunun kesinleştiğini açıklayan Bakanlar Kurulu, “paniğe gerek yok” mesajı verdi.

Image may contain: 7 people, people sitting, table and indoor

*
Tüm bunlar olurken Suriye’de 4 çocuk, saldırılarda hayatını kaybetti, 22 kişi yaralandı.

 

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık