AktüelAnalizGazeddapodManşetYaşamLefkoşeli olmak ya da Lefkoşa’da yaşamak

Öncelikle belirtmekte fayda var; bu yönde bir açıklama yazma mecburiyetinde kalacağımızı GazeddaKıbrıs editoryal  kolektifi olarak tahmin etmemiştik. Dahası, programın ardından “evet, bu program ismi bir ironidir” şeklinde açıklama yapma peşine düşeceğimizi hiç düşünmemiştik. Ama oldu! Üzgünüz! Bugün sabah saatlerinde Gazeddakıbrıs’ın Podcast ağı olan GazeddaPod‘da yaratıcı bir isimle yeni bir program başladı. “Lefkoşeden Haberler” adı altında yayınlanan program, çok kısa bir süre içinde sosyal medyada ciddi bir takip ve eleştiri aldı. Eleştirinin gerekçesi ise tahmin edilebileceği...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 19, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Öncelikle belirtmekte fayda var; bu yönde bir açıklama yazma mecburiyetinde kalacağımızı GazeddaKıbrıs editoryal  kolektifi olarak tahmin etmemiştik. Dahası, programın ardından “evet, bu program ismi bir ironidir” şeklinde açıklama yapma peşine düşeceğimizi hiç düşünmemiştik. Ama oldu! Üzgünüz!

Bugün sabah saatlerinde Gazeddakıbrıs’ın Podcast ağı olan GazeddaPod‘da yaratıcı bir isimle yeni bir program başladı. “Lefkoşeden Haberler” adı altında yayınlanan program, çok kısa bir süre içinde sosyal medyada ciddi bir takip ve eleştiri aldı.

Eleştirinin gerekçesi ise tahmin edilebileceği üzere, programın isminin “Lefkoşe” olmasından kaynaklanıyor. Uzun zamandır, Sosyal Medya’daki paylaşımların okunmadığına, başlık ve fotoğraflar üzerinden yorum getirildiğine dair akademik yayınları takip etmekteyiz. Bugün yayınladığımız “Lefkoşeden Haberler” podcastı da bizler için böyle bir analiz şansına dönüştü.

***

Evet; okumuyoruz!

Evet; içeriğin ne olduğunu bilmeden yorum hatta küfür yazıyoruz!

Bizim bu programı yayınlayarak elde ettiğimiz en önemli deneyim bu oldu. Konuyla ilgili yapılan yorumları, eğer henüz görmemişseniz; Gazeddakıbrıs’ın Facebook sayfasına girerek görebilirsiniz.

Yorumlardan da görülebileceği üzere, yorum yapan değerli okuyucularımız, bizlere Lefkoşa’nın LEFKOŞA olduğunu anlatma çabasına girmiş. Hatta bazı grafiker arkadaşlarımız, kullandığımız tasarım üzerinde oynamalar yaparak doğrusunu bize öğretmiş. Teşekkür ederiz.

Halbuki, linke tıklayıp içeriği dinlemiş olsaydık, podcastın derdinin ne olduğu ve neyi eleştirdiğini anlayabilirdik. Ama gerek görmedik herhalde…

****

Kalıplara o kadar takıldık ki; gerçeklik hiçbirimizin umurunda değil ama görünüş ve gösteriş her şeyin ötesindedir!

Evet, Lefkoşa’nın Lefkoşa olduğunu biz de biliyoruz! (Bunu gerçekten yazmak zorunda kaldığımıza halen inanamıyoruz…) Ama bizler, ekonomik, kültürel ve siyasi olarak Türkiye’nin kontrolü altında bir kara parçası olduğumuzu ve “Lefkoşe”ye dönüştüğümüzü de biliyoruz!

Yoksa siz hala Lefkoşa’da yaşadığımızı mı sanıyorsunuz? Lefkoşa diye bir yer kalmadı artık. Gündemimiz bu olması gerekirken, program bu konuda eleştiri getirirken; bizler programın ismini görerek yorumlar getiriyoruz…

Evet, “Lefkoşe” denmesinden rahatsızlık duyuyoruz. Ne mutlu bize. Tüm ülke bir “Lefkoşe”ye dönüştü. Bu konuda bir derdimiz yok ama; değil mi? Yeter ki, makyajımız sağlam olsun. Yeter ki, ismimiz doğru telaffuz edilsin.

***

Tarihi güzellikleriyle, yasemin kokan Lefkoşa! Öyle mi gerçekten?

Sizce de bir yerlerde bir yanlış yok mu? Daha fazla uzatmanın alemi yok. Yoksa bunu da okumaz, eleştiri getiririz.

Gazeddakıbrıs Editoryal Kolektifi

Bahsi geçen programı dinlemek için ekteki linki takip edebilirsiniz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©