AktüelEditoryalGazedda'nın GündemiKaç Kıbrıslıtürk muhalifin Türkiye’ye girişi yasaklandı? Açıklayın!

Türkiye Cumhuriyeti Eylül 2020’de oluşturduğu bir listeyle bazı Kıbrıslıtürk muhaliflerin “G28, milli güvenlik aleyhine faaliyetler” kapsamında Türkiye’ye girişlerini yasakladı. Bu konuda resmi bir açıklama yapılmasa da geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı eski Basın Danışmanı Ali Bizden’in ve araştırmacı yazar Dr. Ahmet Cavit An’ın Türkiye’ye alınmayıp sınırdışı edilmelerinden anlıyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine Ankara tarafından yapılan müdahelenin ardından Raporluyoruz Grubu tarafından hazırlanan Müdahale Raporu’nda yer alan tanıklıklarda MİT tarafından görüşmeye çağrılanların benzer bir listenin varlığıyla tehdit edildiklerini hatırlıyoruz. Bu noktada...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 11, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Türkiye Cumhuriyeti Eylül 2020’de oluşturduğu bir listeyle bazı Kıbrıslıtürk muhaliflerin “G28, milli güvenlik aleyhine faaliyetler” kapsamında Türkiye’ye girişlerini yasakladı.

Bu konuda resmi bir açıklama yapılmasa da geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı eski Basın Danışmanı Ali Bizden’in ve araştırmacı yazar Dr. Ahmet Cavit An’ın Türkiye’ye alınmayıp sınırdışı edilmelerinden anlıyoruz.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine Ankara tarafından yapılan müdahelenin ardından Raporluyoruz Grubu tarafından hazırlanan Müdahale Raporu’nda yer alan tanıklıklarda MİT tarafından görüşmeye çağrılanların benzer bir listenin varlığıyla tehdit edildiklerini hatırlıyoruz.

Bu noktada gözden kaçırılmaması gereken bir başka nokta gerek Ali Bizden’e, gerekse Ahmet Cavit An’a Eylül 2020 tarihi verilerek, bu tarihte alınan bir kararla Türkiye’ye girişlerinin yasaklandığıdır. Eylül 2020’de ise halen seçimler yapılmamış, Mustafa Akıncı halen görevdeydi.

Kıbrıs’ın kuzeyinde Ankara tarafından göreve getirilen ve onların temsilciğini yapan Ersin Tatar ve Ersan Saner konuyla ilgili tek bir açıklamada dahi bulunmazken, bir tek Dışişleri Bakanlığı’ndan Ali Bizden olayı sonrası “istişareler sürüyor” yönünde bir açıklama yapıldı.

Tüm bunlar ışığında Türkiye Cumhuriyeti’ne ve onun adadaki resmi kurumu TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne soruyoruz:

Eylül 2020’den beri “G28,  milli güvenlik aleyhine faaliyetler” kapsamında kaç Kıbrıslıtürk muhalifin Türkiye’ye girişi yasaklanmıştır?

Söz konusu kişilerin güvenlik aleyhine faaliyetleri nelerdir?

Açıklayın!

Gazeddakıbrıs Editoryal Kolektif

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık