EditoryalTeknolojiİş bulma sitesini bile Türkiye’de yaptırdılar!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde “işbul” portalı kuruldu. Portalın tanıtımı bugün Bakan Faiz Sucuoğlu tarafından yapıldı. Golden Tulip Hotel’de gerçekleştirilen tanıtım öncesinde sırasıyla, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ve Başbakan Ersin Tatar birer konuşma yaptı. GazeddaKıbrıs Editoryal Kolektifi olarak “işbul” web sitesini siz değerli okuyucularımız için değerlendirme ihtiyacı hissettik. İyi eğlenceler dileriz. 1- Söz konusu websitesinin logosunda yazdığı gibi...
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde “işbul” portalı kuruldu. Portalın tanıtımı bugün Bakan Faiz Sucuoğlu tarafından yapıldı.

Golden Tulip Hotel’de gerçekleştirilen tanıtım öncesinde sırasıyla, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri ve Başbakan Ersin Tatar birer konuşma yaptı.

GazeddaKıbrıs Editoryal Kolektifi olarak “işbul” web sitesini siz değerli okuyucularımız için değerlendirme ihtiyacı hissettik.

İyi eğlenceler dileriz.

1- Söz konusu websitesinin logosunda yazdığı gibi www.isbul.gov.ct.tr diye bir DNS kaydı yoktur. (www “A kaydı” tanımlandı 17:42)

2- Söz konusu websitenin logosunun statik adresi “https://isbul.gov.ct.tr/images/logo-kck.png” burada kck ile kastedilmek istenen şey nedir ?

3- Sayfada rolldown yapıldığı zaman, sticky header bölümünde logo olarak kktc bayrağının çıkmakta olduğu gözlemlenmektedir. Bahsi geçen bayrağın statik adresi https://isbul.gov.ct.tr/images/header-logo_kibris.png dir. Kıbrıs ile kktc’nin aynı şeyler olmadığı hakkında üstlenici yazılım firması bilgilendirilmiş midir ?

4- İş bulma web sayfasının Kayseri kökenli “Meditek Yazılım” firmasına yaptırılmış olması, Kıbrıs’ın Kuzeyinde yazılım firmalarının “çok fazla iş yükü olduğu ve kktc’nin farklı ülkelere de zenginlik katması için atılmış bir adım” şeklinde mi yorumlanmalıdır? Bu bir ironi midir? Ya da soruyu değişerek soralım; Kıbrıs’ın kuzey yarısında yaşayan bir web sayfası tasarımcısı işsizse, Türkiye’de yaptırdığınız siteye girerek iş bulabilir mi?

5- Söz konusu yazılım için ihaleye çıkılmış mıdır? Çıkılmış ise kaç yerel şirket başvurmuştur?

6- Proje tesliminde Bakanlık ilgili sistemi hangi testlere tabi tutmuş ve ilgili yazılımı tam olarak kim teslim almıştır, yazılım güvenli midir?

7- Eğer sistem güvenlik testlerinizden geçtiyse sormak istiyoruz: Sayfa kaynak kodlarının 49’uncu satırında başlayan “HASH” dökümü, sistemin “Meditek Yazılım” firmasından alınan lisansın sorgu betiği midir? Yoksa bu hash dökümü “GridCash” benzeri bir “Crypto Currency Mining” kodu mudur?

Editoryal Kolektif

Editoryal Kolektif

Gazeddakıbrıs Editoryal Kolektifi tarafından kaleme alınan değerlendirme yazıları...

LGBT kitapcık