AktüelGazeddablogHomofobiklerden kork – Hristalla Hacidimitriu

Siyasi kariyerini homoseksüellere karşı nefret üzerine kurmuştu.
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Bu makale ilk kez 4 Aralık 2020 tarihinde Fileleftheros Gazetesi’nde yayımlanmıştır.
Yazar: Hristalla Hacidimitriu – Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu – Hazırlayan: Vula Harana

Siyasi kariyerini homoseksüellere karşı nefret üzerine kurmuştu. Ülkesi Macaristan’da Anayasa sistemini değiştirmek ve resmen tanınan bir nikahın sadece ve sadece bir kadın ile bir erkek arasında yapılabileceğini kabul ettirmek için büyük çabalar sarf etmişti. Onunla aynı biçimde düşünen aşırı sağcı kesimler de onu ödüllendirmek ve dünya katarsisine katkı yapması için Brüksel’e gönderdi. Ama o tam tersine orada kendine aslında yargıladığı şeyi yapma özgürlüğünü tanıdı.

Brüksel’in merkezindeki bir bodrum katında yapılan gey seks partisinde tutuklananlar arasında bir Avrupa parlamenterinin de olduğu haberi, farklı koşullar altında muhtemelen haber niteliği taşımıyor olabilirdi. Reşit insanlardırlar sonuçta, istedikleri şeyden keyif alabilirler. Ama şu anda dünya çapında koronavirüse karşı alınmış önlemler uygulanırken, herkes bu önlemlere uymakla yükümlüyken 25 kişilik bir seks partisi, her şeyden önce, kalabalık toplantılar yasağını ihlal ediyor. Ama bu bile tek başına olsaydı eğer, hafif suç ya da hata olarak adlandırılabilirdi.

Zayer Zayef siyasi kariyerinde farklı bir şeyi temsil etmiyor olsaydı eğer. Ama Viktor Orban’ın partisinin üyesi olan Zayer Zayef bir homoseksüel düşmanıydı. Yüksek Mahkeme üyesi bir yargıçla evliydi, aile babasıydı ve muhtemelen de dindardı. Kısacası vatan – din – aile üçlüsü dogmasını desteklemek için gerekli olan dış görünüşe sahipti. Halbuki kendine karşı dürüst olsaydı eğer hemcinsi bir eşle saygın bir yaşama sahip olma hakkını elde etmek için mücadele veriyor olacaktı.

Ne kendini saklaması gerekecekti ne kalabalık gey seks partilerinde sürünmesi ne de rezil olmamak için pencereden kaçmak zorunda kalması. (Bu noktada parantez içinde şunu da belirteyim: Reklamında hümorist bir yaklaşımla haberi yorumlayan Ryanair “Belçika’dan kaçmak isteyenler için ucuz biletleri olduğunu ama pencere kenarını önermediğini” belirtti.)

İsminin açıklanmasından sonra görevinden istifa eden Macar Milletvekili “aşırı homofobik özellikler gösteren kişilerin sıkça bunu kendi homoseksüelliklerini gizlemek için yaptığı” teorisini teyit ediyor aslında. Bu teori 2016 yılında Florida’nın Orlando kentinde bir kişinin bir gey bara dalarak 50 kişiyi öldürmesiyle en trajik biçimde doğrulanmıştır.

Olaydan sonra yapılan soruşturmada katilin gey olduğu ama babasının aşırı otoriter olması nedeniyle bunu kabul edemediği ortaya çıktı. Araştırmacılara göre “homofobik kişilerin homoseksüellere karşı negatif davranışlarının bilinçaltı nedeni anormal kabul ettiği bu kişilerle hiçbir benzerliğinin olmadığını ve onlara karşı olduğunu topluma fiilen göstermeye çalışmaktır”.

Güneyden Köşe Yazıları

Güneyden Köşe Yazıları

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde yayımlanan günlük gazetelerden seçiler köşe yazıları

LGBT kitapcık