AktüelAnalizGazeddablogİsmini vermek istemeyen izleyiciYorumHamsinin faydaları – İsmini Vermek İstemeyen İzleyici

Hamside, yüksek miktarda sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum, iyot ve fosfor bulunuyor. Zeka gelişiminden tutun da toplumsal duyarlılığa kadar her şeye faydalı bir gıda. HAMSİ! Hamsinin içindeki minerallerden, kalsiyum ve magnezyum kemik ve dişlerin gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Bkz. bir yıl önce reisin şifreli mesajını  ilk anlayan ve hareket geçenler KKTC Karadeniz Kültür Derneği üyeleri.  Neden? Kemik ve dişlerine güveniyorlardı da ondan.  Hamsi, barındırdığı omega-3 yağ asitlerinin kandaki kolesterolü ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığını koruması...
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Hamside, yüksek miktarda sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum, iyot ve fosfor bulunuyor. Zeka gelişiminden tutun da toplumsal duyarlılığa kadar her şeye faydalı bir gıda. HAMSİ!

Hamsinin içindeki minerallerden, kalsiyum ve magnezyum kemik ve dişlerin gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Bkz. bir yıl önce reisin şifreli mesajını  ilk anlayan ve hareket geçenler KKTC Karadeniz Kültür Derneği üyeleri.  Neden? Kemik ve dişlerine güveniyorlardı da ondan. 

Hamsi, barındırdığı omega-3 yağ asitlerinin kandaki kolesterolü ve kan basıncını düşürerek kalp sağlığını koruması sebebi ile çok tercih edilen bir besin. Bu konuda gene Karadenizliler Akdenizlilerden daha şanslı çünkü bu besin o coğrafyaya ait. Ve en çok onlar tüketiyor. Faidelerini de görüyor ve de gösteriyor.

Bkz. gene aynı dernek üyeleri şifreli mesajı çözer çözmez aman nefesim kesilir kalbim sıkışır demeksizin kalplerine güvenerek daş ile zopa ile motör ile bas ile velespit ile keleşpist ile  yürüyerek, koşarak, emekleyerek  sürünerek gerekirse sürüm sürüm sürünerek Lefkoşa surlarına dayanmış dayanmak ile kalmamış Afrika gazetesinin damından adeta semarlada süzülerek Meclis damına uçmuşlardır. 

Hamsi yiyin siz de koşun uçun uçurun. 

Kanı inceltir, migren ve depresyona iyi gelir. Hamsi depresyon giderici özelliği ile kişide alternatif eğlence kaynağı yaratmaya yarar. Mesela horona Karadeniz’in güzide yaylalarında başlayan Karadenizliler, hamsin etkisi ile kendilerini durduramayıp kaktece’nin güzide şehri Girne’ye kadar gelmişlerdir. 

Biz Akdenizlilerin böyle marifetleri, gücü guvvatı var mı? Yok.

Neden yok? Çünkü hamsi tüketmiyoruz.

Hamsi tüketseydik tam bir yıl önce bunlar yüzünden sabahlara kadar “pespaye” gazetede ikinci bir madımak olayı yaşanmasın diye nöbetler tutuğumuzu, eko gün festivalini boykot ettiğimizi, ilk kez tek yürek olup yağmur çamur demeden sokaklara döküldüğümüzü hatırlardık. Ama unuttuk. Neden hamsi yemiyoruz, aklımız, dilimiz, dişimiz kemiğimiz, kalbimiz sağlam değil de ondan. Hah işte tam da bu nedenle bugün Girne’de hamsi festivali var.  KKTC Karadeniz Kültür Derneği bizim akıl, ruh ve biyolojik sağlığımızı düşündüklerinden hamsi festivali tertip ediyor. UBP’liler Dome Hotel eylemine ara verip bedava hamsi yemeye geçmiş siz de gidin. Hamsiyi yedikten sonra etkisini daha hızlı göstersin diye ilk hatırlamanız gerekeni not ediyorum. 

Unutanlar için tam bir yıl önce

KKTC Karadeniz Kültür Derneği 

Reis’ten Mesaj Var!!!

Afrika Gazetesi’nin yayınlamış olduğu habere Reis’ten cevap geldi “KKTC’li kardeşlerim onlara gereken cevabı vermeli”  22.01.2018 (yarın) saat 09:15 da Lefkoşa AKM (Girne Kapısı) önünde toplanıyoruz, 09:30 Afrika Gazetesini protesto ediyoruz, saat 10:00’da da Cumhuriyet Meclisine Yürüyoruz. Haydi KKTC!!

İsmini vermek istemeyen izleyici

İsmini vermek istemeyen izleyici

İsmini vermek istemeyen izleyicimiz S.P, 1988'de Lefkoşa, Ortaköy Dr. Burhan Nalbantaoğlu Devlet Hastanesi'nde dünyaya geldi. 5 çocuklu bir ailenin orta parmağıdır. İlkokulu Atatürk İlkokulu, ortaokulu Demokrasi Ortaokulu, Liseyi Lefkoşa Türk Lisesi, üniversiteyi Yakın Doğu Üniversitesi'nde (lisans ve yüksek lisans, dikkatinizi çekerim) okudu. Kendisi her Kıbrıs Türk vatandaşı gibi, birçok sıfata sahip olup hangisini kullanacağını bilmemekte... Oyuncu, profesyonel dramatik yazar, amatör edebi yazar, dramaturg, yönetmen, öğretmen, akademisyen, masalcı, şair, dernek yöneticisi. Ve tüm bunlara rağmen dünya onun etrafında dönememekte...

LGBT kitapcık