AktüelEditoryalGazedda'nın GündemiHamitköy’deki patlamanın ardından! – Gazeddakıbrıs

Gazeddakıbrıs Dün yoğun olarak sivil yerleşimin bulunduğu bir bölge olan Hamitköy’deki askeri atış alanında gerçekleşen patlama olayında 5 işçi ağır şekilde yaralandı, bölgede huzursuzluğa neden oldu. Olayın ayrıntıları aydınlandıkça hem ihmallerin söz konusu olduğu hem de askeri alanların siviller için bir tehdit unsuru olduğu gerçeği ile yeniden yüzleşmiş oluyoruz. Tam da bu minvelde bazı noktaları tartışmak kaçınılmazdır. Olay askeri atış alanının içinde meydana geliyor. Atış alanının çevresinde yol çalışmalarını yapan şirket, aynı zamanda askeri atış...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 7, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Gazeddakıbrıs

Dün yoğun olarak sivil yerleşimin bulunduğu bir bölge olan Hamitköy’deki askeri atış alanında gerçekleşen patlama olayında 5 işçi ağır şekilde yaralandı, bölgede huzursuzluğa neden oldu.

Olayın ayrıntıları aydınlandıkça hem ihmallerin söz konusu olduğu hem de askeri alanların siviller için bir tehdit unsuru olduğu gerçeği ile yeniden yüzleşmiş oluyoruz. Tam da bu minvelde bazı noktaları tartışmak kaçınılmazdır.

  1. Olay askeri atış alanının içinde meydana geliyor. Atış alanının çevresinde yol çalışmalarını yapan şirket, aynı zamanda askeri atış alanının içinden geçen yolu da döküyor. Bu yolun dökümünün ise bölgedeki proje dışında olduğu iddiaları yer almakta. Bu konuda gerek şirket gerekse de yetkililerin bir açıklama yapması gerekmektedir
  2. Olay iş esnasında gerçekleştiği için aynı zamanda bir iş kazasıdır da. Dolayısıyla şirket sahiplerinin de bu kazadan dolayı soruşturma dahiline alınması ve işçilerin güvenliğinden sorumlu olmalarından dolayı da yaptırım görmeleri gerekmektedir.
  3. Patlamamış bir bombanın açık bir alanda ne işi var? Askerliğini yapan herkes atışlar sırasında pek çok mühimmatın patlamadığını hatta ateş bile almadığını bilir. Bu minvalde bölgeden sorumlu askeri kurumların bölgenin güvenliğini ve denetimini sağlayamadığı apaçık ortadadır. Bu noktada sivil iradeyi temsil ettiği iddiasındaki hükümetin soruşturma için adım atması gerekmektedir.
  4. Askeri atış alanlarında gerçekleşen atış faaliyetlerinden dolayı bugüne kadar pek çok yangın çıkmış, ağaçlar yanmıştır. Bu kez ise patlamamış bir bombanın atış alanında bırakılması veya unutulması sonucu işçiler yaralanmıştır. Çok net bir şekilde askeri alanlar hem doğa için hem de siviller için bir tehdittir.
  5. Son bir not, ülkemizde çözüm ve barış ekseninde güvenlikler tartışlırken, 5 işçinin askeri alanda unutulan bir bomba ile yaralanması ayrıca manidar bir sonuçtur. 
Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık