AktüelEditoryalGazedda'nın GündemiGelir-giderlerimizi paylaşıyoruz

Editöryal kolektif anlayışı ile çalışan Gazedda, aylık maliyetlerini gönüllülerden topladığı katkı ve yayın çizgimizi destekleyen birkaç işletmenin desteği ile sağlamaktadır.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 2, 2019
Djumba Hotel & Cafe

GazeddaKıbrıs Ağustos 2018’den beridir alternatif ve dijital medya alanında kesintisiz bir şekilde yayınlar yapmaktadır.

Gerek ürettiği özgün içeriklerle, gerek yazarları ile, gerekse de podcast ağı ile dijital ve alternatif medya alanında üretim yapmaya devam ediyoruz. GazeddaKıbrıs kolektifi olarak ileriye yönelik olarak hayallerimiz ve hedeflerimiz, bu ülkenin demokrasi ve ifade özgürlüğü kültürüne yapmak istediğimiz katkılar var.

Bu 9 aylık sürede maddi olarak gelir ve giderlerimizi şeffaflık ilkesi gereğince sizlerle paylaşmak istiyouz.

Editöryal kolektif anlayışı ile çalışan Gazedda, aylık maliyetlerini gönüllülerden topladığı katkı ve yayın çizgimizi destekleyen birkaç işletmenin desteği ile sağlamaktadır.

Gazetecilik etiğine uygun yayınlar yapmamızın mümkün olması için aldığımız mali katkı son derece önemlidir. Aynı zamanda bu katkının şeffaf bir biçimde ortaya koyulması ve hesap verebilir bir biçimde yolumuza devam edebilmemiz de son derece önemlidir.

Ağustos 2018 – Nisan 2019 dönemi gazedda gelir giderleri aşağıdaki gibidir:

  Gelir Gider
Bireylerden gelen dayanışma payı 7774  
İşletmelerden  gelen dayanışma payı 1400  
Ödenekler   9000
Site bakım ve masraf   1077
Avans 903  
Toplam 10,077 10,077

 

Mevcut koşullarda Gazedda, 903 TL eksidedir. Bu tutar hesaplarda avans olarak belirtilmiştir ve bir gazedda gönüllüsü tarafından karşılanmaktadır.

***

Gazedda’nın takipçi sayısı son üç ayda yavaş da olsa istikrarlı bir yükseliş seyretmektedir.

Gazedda aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi aylık 26 binin üzerinde bir takipçisi var.

Aynı zamanda Ocak ayından beridir Kıbrıs’ın kuzeyinde yeni bir deneyim olan podcast alanında  da istikrarlı yayınlar yapmaktayız.

Ocak ayından Nisan sonuna kadar olan zaman aralığında programlarımız 9.000’den fazla dinledi.

Tüm bu rakamlar, tam zamanlı ve profesyonel bir ekip olmaksızın elde edilen rakamlar olup, söz konusu sayıları arttırmak veya daha fazla takipçi sayısı çekmek için herhangi maddi bir yatırım da yapılmamıştır.

Gazeddakıbrıs olarak web sitemizi de yeniledik.  Yeni tema ile hem haberlerin ve yazıların hem de podcastların daha erişilebilir ve site içinde keyifli zaman geçirilmesini hedefledik. Yeni temanın da masrafları ve kurulumu tamamen gazedda gönüllüleri tarafından karşılandı.

Bunun yanında podcast yayıncılığını geliştirmek ve yaygınlaştırmak için de çeşitli altyapı ve teknik cihazlara ihtiyaç duymaktayız.

Tamamen gönüllülerin ve destekçilerin dayanışma katkılarıyla bütçesini oluşturan gazedda’nın daha fazla gelişebilmesi ve güçlenebilmesi için desteğinize de ihtiyaç duymaktayız.

Gittikçe patron, sermaye ve iktidar odakları tarafından yeniden şekillendirilen Kıbrıs’ın kuzeyindeki medya içinde gazedda olarak alternatif, özgür ve müşterek bir alanı güçlendirmek için biz elimizden geleni yapacağız. Sizi de bu yolculuğa omuz vermeye bekliyoruz.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©