AktüelEkolojiGazedda'nın GündemiÖzel HaberYaşamÇevre Dairesi özel çevre koruma bölgesindeki kaçak inşaatı inceliyor

Çevre Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, Tatlısu (Akatu)-Mersinlik köyü arasında bulunan ve İskele Kaymakamlığı tarafından izinsiz olduğu gerekçesiyle mühürlenen inşaatla ilgili Gazzeddakıbrıs’a açıklamalarda bulundu. Kaplumbağaların yumurtlama bölgesinde olan ve aynı zamanda Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yer alan inşaatın Çevre Dairesi izni olmadan yapılmaya başlandığını ifade eden Aktolgalı, Şehir Plancılar Dairesi’nin de kendilerinden görüş istemediğini vurguladı. ÖÇKB sınırları içinde yer alan bu tarz faaliyetler için Şehir Planlama Dairesi’nin Çevre Dairesi’nden görüş almadan izin vermemesi gerektiğini kaydeden Aktolgalı,...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 26, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Çevre Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, Tatlısu (Akatu)-Mersinlik köyü arasında bulunan ve İskele Kaymakamlığı tarafından izinsiz olduğu gerekçesiyle mühürlenen inşaatla ilgili Gazzeddakıbrıs’a açıklamalarda bulundu.

Kaplumbağaların yumurtlama bölgesinde olan ve aynı zamanda Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yer alan inşaatın Çevre Dairesi izni olmadan yapılmaya başlandığını ifade eden Aktolgalı, Şehir Plancılar Dairesi’nin de kendilerinden görüş istemediğini vurguladı.

ÖÇKB sınırları içinde yer alan bu tarz faaliyetler için Şehir Planlama Dairesi’nin Çevre Dairesi’nden görüş almadan izin vermemesi gerektiğini kaydeden Aktolgalı, “Normalde Şehir Planlama izin verirken ÖÇKB bölgesi içindeki izinler için bizden görüş alır. Herhalde bu kez dikkaten kaçtı. Bize danışmadan izin verdiler” dedi.

İnşaat 4. bölgede

ÖÇKB içerisinde 4 bölge olduğunu ve her bölge için de ayrı kriterlerin olduğu bilgisini veren Aktolgalı, inşaatın 4. bölgedenin tamponunda yer aldığını ifade ederek, bu bölgenin kriterlerinin en esnek kriterler olduğunu vurguladı.

Projeye göre karar verecekler

İnşaatla ilgili olarak resmi projeyi görmeden karar veremeyeceklerini söyleyen Aktolgalı, projenin yapısına, bölgeye zarar verip vermeyeceğine göre izin verip vermeyeceklerini kararlaştıracaklarını kaydetti. Aktolgalı: “Biz şimdi inşaatın durması yönünde görüş belirttik. İnşaatı yapanın oraya ne yapacağını sunması lazım. Projeyi inceleyeceğiz. Resmi olarak projeyi bilmiyoruz” dedi. 

İlgili haberler:

Çevre koruma bölgesindeki izinsiz inşaatın müteahhiti UBP Mağusa başkanı çıktı

 

Tatlısu (Akatu)’da kaplumbağa yumurtlama alanındaki inşaat devam ediyor

 

Kaplumbağa yumurtlama alanındaki kaçak inşaat mühürlendi

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık