AktüelGazedda'nın GündemiKentManşetÖzel HaberYaşamBoyacı: “Miami’de örnek vardır, gelişme böyle olur”

Boyacı: “Bölgede dağ manzarası yok deniz manzarası var.  Binalara değer katacak olan tek şey denizdir. Ön taraftan binaların yükselip, arazilerin değerini bulmasını niye bırakmıyorsunuz” “Bir arsa veya bir dönüm üzerinde bir defa mı daire yapıp satmak ekonomik akıldır yoksa üstüne 50-100 daire yapıpı satmak mı daha doğrudur. İfade etmek istediğim budur. Bunun arkasındayım” Dünyada bu şekilde gelişmiş kentlerin olduğunu vurgulayan Boyacı, “Miami’de bunun örneği vardır. Denizin önünde yüksek binalar vardır. Gelişme böyle oluyor. Niye iki...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 20, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Boyacı: “Bölgede dağ manzarası yok deniz manzarası var.  Binalara değer katacak olan tek şey denizdir. Ön taraftan binaların yükselip, arazilerin değerini bulmasını niye bırakmıyorsunuz”

“Bir arsa veya bir dönüm üzerinde bir defa mı daire yapıp satmak ekonomik akıldır yoksa üstüne 50-100 daire yapıpı satmak mı daha doğrudur. İfade etmek istediğim budur. Bunun arkasındayım”

Dünyada bu şekilde gelişmiş kentlerin olduğunu vurgulayan Boyacı, “Miami’de bunun örneği vardır. Denizin önünde yüksek binalar vardır. Gelişme böyle oluyor. Niye iki kata indirilsin?” 

Boyacı, Mağusa’da İskele’de yüksek yapılaşma yapmak zorundasınız görüşünü savundu.

Haber: Hasan Yıkıcı

İş insanı Mete Boyacı, dün yayınladığımız haber ve Mağusa’da gerçekleşen tartışmalı toplantıyla ilgili olarak gazeddakıbrıs’a konuştu. 

“Gerekirse 50 katlı binalar yapacağız, kabul edeceksiniz” şeklinde bir cümle kurmadığını açıklayan Boyacı, şu ifadeleri kullandı: “Bir arsa veya bir dönüm üzerinde bir defa mı daire yapıp satmak ekonomik akıldır yoksa üstüne 50-100 daire yapıp satmak mı daha doğrudur. İfade etmek istediğim budur. Bunun arkasındayım” dedi.

Mağusa, Aysergi ve İskele bölgesinde arazilerin sınırlı olduğu söylendiğini bundan dolayı da bu arazileri değerlendirmenin yolunun dikey büyüme olduğunu savunan Boyacı, “Bir dönüm üzerine 50-100 daire yapın o halde” ifadelerini kullandı. 

Boyacı, Mağusa’da İskele’de yüksek yapılaşma yapmak zorundasınız görüşünü savundu.

“Deniz arazilere değer katıyor”

Özellikle Aysergi ve İskele bölgesinde arazilere değer katan unsurun deniz olduğunun altını çizen Boyacı, “Bölgede dağ manzarası yok deniz manzarası var.  Binalara değer katacak olan tek şey denizdir. Ön taraftan binaların yükselip, arazilerin değerini bulmasını niye bırakmıyorsunuz” şeklinde hükümete eleştiriler yöneltti.  

Miami’de örnek vardır, gelişme böyle olur

Dünyada bu şekilde gelişmiş kentlerin olduğunu vurgulayan Boyacı, “Miami’de bunun örneği vardır. Denizin önünde yüksek binalar vardır. Gelişme böyle oluyor. Niye iki kata indirilsin” dedi.

“İmar planına karşı değiliz ama”

“Biz imar planına da karşı değiliz” şeklinde konuşan Mete Boyacı,  “ama bu arazilere nasıl maksimum ekonomik değer kazandırırız, bu göz ardı edilmeden yapılmalıdır” dedi. 

Devletin alt yapı götürme zorunluluğu olduğunu da kaydeden Boyacı, “Madem ki sınırlı arazi ve alt yapı var o halde devlet100 dönümlük bir yere alt yapı götüreceğine 1 dönümlük yere götürsün” şeklinde konuşarak kat sınırının anlamız olduğunu vurguladı. 

“Bunu anlatmak zorunda kalmak abesle iştigal”

Ekonomik akıl ile haraket edilmesi gerektiğin ve kat sınırlamasının kaldırılarak yüksek binaların yapılmasının yolunun açılması gerektiğini savunan Boyacı, “Bu mantığı hükümete anlatmak zorunda kalmak abes kaçıyor. Kaldı ki şehirciliğin çok daha ön açıcı olması lazım” dedi.

Hükümet “ben kararımı verdim” diyor

Boyacı ayrıca emirnamenin bu şekilde yapılmasına da karşı olduklarını açıklayarak iki yıldır tamamlanamayan bir emirnamenin söz konudu olduğunu söyledi. “İki senede tamamlayamadılar. Bizden bir hafta içinde yazılı görüş bekliyorlar. Bu saygısızlıktır. Bu ‘kararımı verdim ne isterseniz yapın’ demektir.” dedi.

Arazi sahiplerinin gelirini engelliyorlar

“Arazi sahiplerinin gelirini engelliyorlar. Mağusa’da ve bölgede değerler çok arttı. Üç beş sene öncesine göre korkunç değer farkları vardır” şeklinde açıklamalarını sürdüren Boyacı, “niye bunu sınırlamak istersiniz. Her tarafa bir katkısı olacak, bunu neden sınırlıyorsunuz. Mağusa’da, İskele’de yüksek yapılaşma yapmak zorundasınız” ifadelerini kullandı.

Yükselmeden Mağusa’nın ve bölgenin gelişiminin beklenemeyeceğinin altını çizen Boyacı, “Bu zihniyetle bu iş olmaz” dedi.

Girne ve Mağusa’nın benzer tarafı yok

Girne ile Mağusa’nın hiçbir benzer tarafı olmadığını düşündüğünü dile getiren Boyacı “Girne’nin merkezi ciddi gelişti ve oradaki yollar kısıtlı kaldı. Mağusa’da alan çok geniş. İskele ve Yeniboğaziçi aynı durumda. Yol da var. Girne’de dağ vardır. Dağ manzarasını kapayabiliyorsunuz Girne’de. Ama burada kimin hangi manzarasının kapatıyorunuz. Yapılması gerekirse yol için yer de vardır ki yol da vardır bu bölgede. Hemen ikisini benzetmeye gerek yoktur” şeklinde konuştu. 

İlgili haberler:

Boyacı: “Gerekirse 50 katlı bina yapacağız, kabul edeceksiniz”

 

Refikoğlu: “İnşaatla ekonomi düzelecek diye saçma bir düşünce olamaz”

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık