AktüelGazeddablogBizim Snowden – Hristalla Haciyeoryiu

DİSİ Genel Başkanı Aveof Neofitu yaptığı açıklamalar hatta eski Maliye Bakanı Haris Yeoryiadis de Kathimerini gazetesinde yayınladığı bir makalesi vasıtasıyla yurttaşlık verme programının boşluklar içerdiğini kabul etti.
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Bu makale ilk kez 2 Eylül 2020 tarihinde Fileleftheros Gazetesi’nde yayımlanmıştır.
Yazar: Hristalla Haciyeoryiu – Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu – Hazırlayan: Vula Harana

DİSİ Genel Başkanı Aveof Neofitu yaptığı açıklamalar hatta eski Maliye Bakanı Haris Yeoryiadis de Kathimerini gazetesinde yayınladığı bir makalesi vasıtasıyla yurttaşlık verme programının boşluklar içerdiğini kabul etti. Haris Yeoryiadis makalesinde ne kaparsam kârdır yaklaşımlarından vazgeçmemiz gerektiğini dahi yazdı. Ve bunu sadece güne bakarak yarının ekonomisini göz ardı eden yaklaşımlardan uzak durmak olarak açıkladı.

Buna ve yurt dışından çeşitli yönlerden gelen darbelere rağmen yurt içinde konu El Jazeera’ya bu bilgileri kimin sızdırdığı meselesine dönüştürüldü. Dikkatler Meclise döndü Polis Meclise baskın yaptı ve böylelikle de Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’e dik durduğu görünümünü yaratma fırsatını verdi.

Ancak bu da oyunun bir parçasıdır. Halkın gözünü boyamaya çalışmaktır. Bu olay da yakında unutulacak ve dün Dimitris Şilluris’in “Yorkaci listesiyle bundan böyle uğraşmıyorum” açıklamasındaki gibi konu kapanacak. Bizse El Cezire’ye konuyu kimin sızdırıp Kıbrıs’ı ağzına alma fırsatını verdiğini asla öğrenmeyeceğiz.

Bu arada kamu oyu zokayı yuttu ve pasaport verme dükkânıyla ilgili bilgileri sızdıran X kişinin kim olduğunu daha bilmeden onu idam etmeye hazırlanıyor.

X kişi bu durumda hain midir yoksa kahraman mı? Snowden hain miydi yoksa kahraman mı? Çoğumuz için Snowden kahramandı. ABD’nin istihbarat örgütünde çalışan Snowden işi gereği Amerika’da toplu izleme programının nasıl uygulandığını biliyordu ve bunu ortaya döktü. Halk bundan zaten şüpheleniyordu ama Snowden ona kanıt sundu. Amerikan Hükümeti içinse bu şahıs bir hain, bu yüzden Rusya’ya sığındı.

Dolayısıyla Snowden bir kahraman çünkü biz Amerika’dan nefret etmeyi pek severiz. Bizim Snowden’ımızsa Azizler toprağı Kıbrıs’ı rezil kepaze etti. Çöplerini halı altına atmayı pek seven bu ülkeyi. Kol kırılır yen içinde kalır. Pasaportlar durumundan hepimiz faydalandık deniyor. Yanlış. Pasaport verme programından hem doğanın hem de makroekonomimizin aleyhine olacak biçimde sadece çok küçük bir grup insan faydalandı. Ve eğer Snowden bir kahramansa o zaman bizim X kişi de kahramandır. Yeter ki başımıza gelenler bu kez bize ders olsun.

Güneyden Köşe Yazıları

Güneyden Köşe Yazıları

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde yayımlanan günlük gazetelerden seçiler köşe yazıları

Music will never ends..