AktüelGazedda'nın GündemiAkıncı işgalden kurtulmadan, irade sahibi olmayı hayal ediyor

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye'nin Kıbrıs'taki işgali hakkında konuşma yapmaktan çekiniyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 21, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye’nin Kıbrıs’taki işgalinden kurtulmadan, irade sahibi olmayı hayal ediyor…

Gazeddakıbrıs Editoryal Kolektifi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, dün akşam Alayköy’de yurttaşlarla buluştu. Bağımsız Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Akıncı, iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı federasyon dışında konuşulacak ve uluslararası toplumun kabul edebileceği başka bir seçeneğin olmadığını belirtti.

Görev sürelerinde halktan aldıkları yetki çerçevesinde 4 boyutlu vizyonun gerçekleşmesine yönelik çalışmalar yürüttüklerini, bu vizyonun önümüzdeki dönemde de rehberleri olacağını belirten Akıncı, Berlin görüşmesinde ortaya çıkan sonucun arkasını getirerek süreci tamamlamak için ve 2015 yılında olduğu gibi halktan gelen yoğun talep karşısında yeniden aday olduğunu söyledi.

Gerçekçi ve mümkün olan çözümün siyasi eşitliğe dayalı, etkin katılım ve dönüşümlü başkanlığı içerecek, her iki tarafın kabul edeceği bir çözüm olduğunu belirten Akıncı, iki bölgeli, iki toplumlu siyasi eşitliğe dayalı federasyon dışında Rum tarafı ile konuşulacak ve uluslararası toplumun kabul edebileceği başka bir seçeneğin olmadığını kaydetti.

İşgalden bahsetmeden irade sahibi olmak

Öte yandan, Mustafa Akıncı’nın konuşmalarında işgalden hiç bahsetmediği dikkatleri çekmeye devam ediyor. Akıncı, Kıbrıs Türk halkının iradesinin yansımasına saygı beklediklerini kaydederken, bunun işgal altındaki topraklarda nasıl sağlanacağına yönelik herhangi bir çözüm önerisi ise halen sunmadı.

Akıncı, Türkiye ile her zaman kardeş, dost ilişkisi istediklerini, bu devletin kendi ayakları üzerinde durarak rüştünü ispat etmesi için yardımcı olması gerektiğine inandıklarını belirterek, büyük önem verdikleri diyalogu hiçbir zaman kesmediklerini, ancak her söyleneni de doğru kabul edip yapma anlayışında olmadıklarını vurguladı.

Kıbrıslı Türk liderin inisiyatif alması gereken zamanlar da olduğunu ve bu zamanlarda inisiyatif aldıklarını, bunun olmamasının yaratacağı tehlikeleri de görebilecek tecrübeye sahip olduklarını belirten Akıncı, bu yönde uğraş verirken, tıpkı kendilerinin gösterdiği saygı gibi, Kıbrıs Türk halkının iradesine de saygı beklediklerini kaydetti.

TC ile bundan sonra da birbirinin hak ve hukukuna saygılı diyalog içinde bir süreci yürütmek istediklerini belirten Akıncı, “Makamlar geçici, toplumlar kalıcıdır. Toplumlar arasında husumet olmaz, temsilciler olarak bizlerin de dostluğu, dayanışmayı daha ileri götürmek gibi bir sorumluluğu var. Yetki aldığım takdirde güven ve kararlılıkla bu yola devam edeceğim, zaten halkın da beklentisi budur” ifadelerini kullandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık