“Larnaka Plastik Pipete Son Verecek” Girişimi Eylül’de Başlıyor

Larnaka’daki özel ihtiyaçlı çocukların eğitim gördüğü Ayios Spyridonas Özel Okulu, Eylül’de Larnaka’da plastik pipet kullanıma son vermeyi amaçlayan bir girişim başlatıyor.

“Larnaka plastik pipete son verecek” adı altında gerçekleştirilecek olan girişimi, Larnaka Belediyesi’nin desteğinde okulun Gönüllü Komitesi yürütecek.

Larnaka Belediyesi binasında bir basın toplantısı düzenleyen okul Müdürü Anastasia Savva  Georgiadou, girişimin, Okul Gönüllü Grubu’nun faaliyetlerinin bir bölümü olduğunu ve şehirde, okullarda, restoranlarda, kafelerde, otellerde ve hatta evlerde alışılagelmiş plastik pipetlerinin yerine, geri dönüşümü olan pipetlerin kullanımını amaçladığını bildirdi.

Okul Müdürü, bu girişimin amacının çevre kirliliğine toplumun farkındalığını artırmak, özel ihtiyaçlı çocukların gönüllü iş yapabildiklerini vurgulamak, bu tür girişimleri teşvik etmek, organize gruplar arasında işbirliği geliştirmek ve Larnaka’yı Kıbrıs’taki bu iyi uygulamayı yapan ilk şehir olarak tanıtmak olduğunu söyledi.

Larnaka Belediye Başkanı Andreas Viras da, plastik çantalara çevre vergisi uygulayarak önemli bir adım atılırken, plastik pipetler yerine  çevre dostu ürünlerin kullanımını artırmak için bir başka adım atmaları gerektiğini ifade etti.

Belediye Başkanı, “Her gün hemen hemen 500 milyon plastik pipeti çöpe atıyoruz. Bu 125 okul otobüsünü dolduracak büyüklüktedir ve eğer biz bunları bir araya getirirsek Dünya’yı iki defa dolaşabiliriz. Çoğu zaman bu miktarın bir bölümü denize gider. Küresel olarak plastik pipetler genelde atıkların altıncı en çok kullanılan türüdür ve bunlar büyük deniz kirliliğine neden olmaktadırlar” şeklinde konuştu.

Viras, Larnaka Belediyesi’nin ta başından beri Larnaka’da Özel Okul’un Gönüllü Komitesi’nin çabalarını destekleyip kucakladığını, onları desteklemeye devam edeceğini belirtti.

  • Ekoloji