AktüelGazeddapodRöportajZülal Kalkandelen: “Toplumsal adalet sadece insan odaklı kurgulanamaz”

Geçtiğimiz hafta Vegan İnisiyatif ve Grön Vegan Mutfak'ın davetlesi olarak Kıbrıs'ta bir konferans veren hayvan özgürlüğü aktivisti ve yazar Zülal Kalkandelen ile konuştuk.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 11, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Geçtiğimiz hafta Vegan İnisiyatif ve Grön Vegan Mutfak’ın davetlesi olarak Kıbrıs’ta bir konferans veren hayvan özgürlüğü aktivisti ve yazar Zülal Kalkandelen ile konuştuk.

Hasan Yıkıcı’nın V Noktası için yaptığı podcastı dinlemek için:

Listen to “"Toplumsal adalet sadece insan odaklı kurgulanamaz"” on Spreaker.

“Vegan olmak ne demek?” diye sohbete başlıyoruz Zülal Kalkandelen ile…

“Veganlığın doğru algılanması çok önemli. Yanlış algılanırsa bunu düzeltmek daha zor olur. Veganlık sadece insan odaklı bir tüketim olarak gösterilmemeli. Veganiz insan dışı hayvanların da insan olan hayvanlar gibi  bilinç sahibi duyarlı canlılar olduğundan hareketle onlara uygulanan meta statüsünü reddeden özgürleştirici etik bir tutumdur. Bu da toplumsal adalet mücadelesinin bir gereğidir.”

***

“Korkrunç ve zulme dayalı bir sistem var.”

***

“Yaşam hakkını savunuyoruz biz. Yaşam hakkı her duyarlı canlının hak ettiği bir şey. Adaletin ve özgürlüğün sadece insanların sınırnda kalmaması için. En temel haklar bunlar çünkü.”

***

“Bugüne kadar var olan sistem ego sistem. Bizim amacımız bunu eko sisteme dönüştürmek. İnsannın egosunu sınırlamakla ilgili.”

***

“Tüketereki yok ederek, ezerek kendi türünü güçlendirmeye ve yaşamına devam eden bir tür insana.”

“Toplumsal adalet sadece insan odaklı kurgulanamaz.” 

***  

“Veganlığın bir trend gibi yansıtıyorlar. Çünkü burada bir kar görüyorlar.”

***

“Biz hayvan özgürlüğünü iserken bu sistemi de reddediyoruz. Kapitalizmi reddediyoruz. Kapitalizmin sömürüsü her şeyi sömürüyor. Adil bir sistem değil bu. Veganlığa yeni bir tüketim kültürü diyenler bunu anlayamıyorlar.”

***

“Hayvanlar bizim gibi duyarlı ve bilinçli canlılardır. Bu kanıtlanmıştır. Şimdi bile bile nasıl onların yaşam hakkını ellerinden alabiliriz.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık