AktüelGazeddablogkoronavirusMertkan HamitVirüsün ekonomik etkisi kısa sürede ortaya çıkacak – Mertkan Hamit

Sağlık krizinin, aynı zamanda ekonomik krize dönüşmesine neden olmadan adımlar atılması eş derecede önemlidir...
Mertkan Hamit Mertkan HamitMart 14, 2020
Şiddete Karşı Yan Yana - LTB

Yaşanan krizin ekonomik etkileri kısa sürede ortaya çıkacak. İptal edilen seferlerle başta turizm sektörü etkilendi ardından özel işletmelerin kapalı tutulması ile mikro ve küçük işletmelerin yaşanan krizden en fazla etkileneceği açıktır.

Hükümetin aldığı tedbirlere göre hala daha küçük işletmeler ve özel sektör çalışanlarına yönelik bir paket geliştirilmiş değildir.

Benzeri bir şekilde kira ödeyen işletmelerin kira süresinin ötelenmesi ve şahıs adına işletme sahiplerinin banka kredilerinin ötelenmesine yönelik de tedbir alınmadığını açıklamalardan anlıyorum.

Özellikle dar gelirliler, mikro ve küçük işletmelerin sabit maliyeti olan sosyal sigorta, enerji, kira ve borçlarına odaklanacak bir paket bu noktada son derece gerekli olacaktır.

Bu işletmelerin arasında özellikle ekonomiye katılımları görece güç olan kadın, engelli ve genç istihdamına olanak sağlayan iş kollarına odaklanan destek paketi temel bir hareket noktası olabilir.

Yeni açılan işletmelerin ekonomik krizlerde kırılganlıkları daha yüksektir. Sermaye birikimleri de düşüktür. Bu anlamda büyük batıklar ve işsizlik sorunu ile karşılaşmak istemiyorsak 5 yıldan az süredir kayıtlı olarak faaliyet sürdüren işletmeler önceliklendirilmelidir.

Son olarak, özel sektör emekçilerinin işten çıkarma, maaş kesintisi gibi sorunlarını şikayet edebilecekleri ve fırsatçılık yapan işverenlerin takip altına alınabileceği bir mekanizma da gereklidir.

Bu bağlamda kaynağın, üçüncü ülkeden gelen işçilerin ihtiyat sandığı yatırımından kesilerek oluşturulan fondaki birikime odaklanması ve bunun piyasa dengesini bozmadan başvuru kriterleri ile ele alınması etkili bir açılım olabilir.

Sağlık krizinin, aynı zamanda ekonomik krize dönüşmesine neden olmadan adımlar atılması eş derecede önemlidir…

Mertkan Hamit

Mertkan Hamit

Ekonomist, Araştırmacı. İnsan Hakları üzerine Doktora adayı. Mağusa İnisiyatifi ve MAGEM aktivisti.

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2020 ↄ⃝ copyleft