AktüelGazeddavideoVİDEO HABER: Çatışmayı değil, birlikte barış içinde yaşamayı savundukları için öldürülürler

Tiyatro Sanatçısı Yaşar Ersoy, Cumhuriyet Gazetesi sahibi ve yazarları, avukat Ahmet Muzaffer Gürkan ile Ayhan Mustafa Hikmet’in Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) tarafından katledilişlerinin 59. yıldönümünde önemli bir çalışmaya imza attı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 23, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Tiyatro Sanatçısı Yaşar Ersoy, Cumhuriyet Gazetesi sahibi ve yazarları, avukat Ahmet Muzaffer Gürkan ile Ayhan Mustafa Hikmet’in Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) tarafından  katledilişlerinin 59. yıldönümünde önemli bir çalışmaya imza attı.

Yaşar Ersoy’un yönetmenliği ve dramaturjisini yaptığı, Fikret Demirağ ve Faize Özdemirciler’in şiirlerinden kurgulanan video, bugün Yaşar Ersoy’un kişisel Sosyal Medya hesabından paylaşıldı.

Videoda bulunan resimler Güner Pir’e aitken, müzik ise Oskay Hoca’ya ait.

Şiirleri, Tiyatro Sanatçıları Döndü Özata, Melahat Melis Beşe ve Yaşar Ersoy seslendirdi.

Videoyu sayfasından paylaşan Yaşar Ersoy şunları kaydetti:

1962’de ENOSİS’e ve Taksim’e hayır dedikleri için…Barışı savundukları, Bayraktar Camii’ni kimin bombaladığını açıklayacakları için Kıbrıslı Türk faşistler tarafından Ayhan Hikmet ve Ahmet Gürkan alçakça öldürülürler. Onlar unutulmaz…

İşte o video:

Avukatları ölüme götüren manşet neydi?

Ahmet Muzaffer Gürkan ile Ayhan Mustafa Hikmet’i ölüme götüren olay, 24 ve 25 Mart 1962 tarihlerinde Lefkoşa’nın Bayraktar ve Ömeriye camilerine konan bombaların faillerini açıklayacaklarını, gazetelerindeki manşet haberle duyurdukları gün oldu.

İki caminin bombalanması Kıbrıslıtürk toplumu içerisinde infiale neden olmuştu. Nitekim camileri bombalama olayı önceleri Kıbrıslıtürkler arasında fanatik milliyetçi Kıbrıslırumlar tarafından gerçekleştirildiği propaganda edilmiş, Türkiye kamuoyundaki genel kanı da camilerin fanatik Kıbrıslırum ve Yunanları iş birliğinde illegal örgüt adresi sayılan EOKA tarafından yapılmış olduğu yönünde genel kabul görmüştü.

Bombalamadan bir ay sonra, 23 Nisan 1962 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nde camiye bombaları yerleştirenlerin Kıbrıslıtürk fanatikler olduğuna dair manşetten bir haber yayımlandı.

Haftalık Cumhuriyet Gazetesi’ndeki manşetten yayınlanan haberde, camilerin bombalanması olayının sorumlusu olarak TMT işaret ediliyordu. Söz konusu gazeteyi çıkaranlardan iki avukat Ahmet Muzaffer Gürkan ile Ayhan Mustafa Hikmet, bombaları yerleştirenleri bildiklerini, olay hakkında bilgi sahibi olanların ortaya çıkarak itirafta bulunmalarını isteyen bir haber yaptı.

Cumhuriyet Gazetesi ayrıca bomba olayının iç yüzünü ve gerçek sorumlularını da yakında açıklayacağını duyurmuştu. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık