AktüelBalin PalmerGazeddablogUmuta dair – Balin Palmer

Umut herşeydir bu hayatta. Umudun yoksa bu hayatta, yaşamın anlamsızlığıyla kalırsın baş başa. Kolay yoldur umutsuzluk, zor yoldur umut dolu olmak. Umutsuzluk, yayılır zehirler etrafını.
Balin Palmer Balin PalmerMayıs 19, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Umut herşeydir bu hayatta. Umudun yoksa bu hayatta, yaşamın anlamsızlığıyla kalırsın baş başa. Kolay yoldur umutsuzluk, zor yoldur umut dolu olmak. Umutsuzluk, yayılır zehirler etrafını. Kazanmak ister umutsuzluk. Seni yakalarsa eğer, verir savaşını kazanana kadar. Eğer yakalanmışsan umutsuzluk hastalığına en azından yayma zehrini etrafa, öldürme başkalarının umutlarını da. Her ne olduysa oldu hayatında, yine de hakkın yoktur umutsuzluğa. Umutsuzluk öldürür insanı, seni öldürdüğünü bile farketmeden. 

Başkalarının çiçeğini soldurmak için yaşar umutsuzluk. Oysa ki insanın gücüdür umut. İnsanın yaratıcı gücüdür umut. Umut dolu olan cesaret yolundadır, umutsuzluk yolunu seçen korkaklık yolundadır. Rahatı kolayı seçer, kaybetmekten korkmanın korkusu kazanır umutsuzların dünyasında. Ne olursa olsun, umut dolu olmaktır insanın birincil görevi. Tekrardan ayağa kalkmak, hayallerini gerçekleştirmek ve ona hizmet etmeyeni geride bırakmaktır onun yolu. 

Gerçekten özgür müsün sorarım sana? Yoksa korkun seni görünmez zindanlara mı hapsetti?  O kadar güçlüdür ki umutsuzluk, tüm sahip olduğun muhteşemliği senden çalar kaşla göz arasında. Ya o seni yener ve seni kendine hapis eder ya da sen onu yenersin ve gerçekten özgür olursun. Seçim her daim senindir. Ya korkaklığı seçersin ve her daim aynada gözlerini kendinden kaçırırsın ya da cesaret yolunu seçersin ve her daim ne olursa olsun umutu terk etmezsin. 

Sen ki insan olmak nedir diye sorarsın, önce yürü umut yolunda. Sen ki ne zaman umut yolunda yürürsün, belki önüne serilir cevaplar. Cevapları önce haketmelisin, umutsuzlukla cevapları bulamazsın. Önce uyan her sabah ve ne olursa olsun umudumu vermem, herşeyimi veririm ama umudumu değişmem hiç bir şeye demeye başla. Benim gücüm umudumdan gelir, benim gücüm umut etme cesaretimden gelir diye haykır. Sen ki insan olmak ne demektir diye sorarsın, önce geri kazan kaybettiğin umudunu. Ne olursa olsun aş bütün engelleri, izin verme umutsuzluk kazansın. Bil ki eğer umutsuzluğun kazanmasına izin verirsen, ölü toprağı atmış olursun kendi üstüne. Yaşam nedir bilemezsin, sevgi nedir bilemezsin. Sen kendini bile bilemezsin. Sadece bildiğini zannedersin. Güçlüdür umusuzluğun zehri, içine yayılmasına izin verirsen ve bunun yayılmasını engellemezsen, seni, senin bile haberin olmadan sinsice öldürür. Ya kendine gel ve kalk ayağa. Sahip çık gücüne, ya da korkaklık yolunu seçerek yarı insan şeklinde, güçsüz ve kurban rolünde yaşa. Şimdi seç kendi yolunu.  

Balin Palmer

Balin Palmer

LGBT kitapcık