KültürYaşamTRT’nin Eurovision’da katılmama gerekçesi: Transfobi

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Türkiye’nin 2012’den bu yana katılmadığı Eurovision Şarkı Yarışması’nda gelecek yıl da yer almayacağının sinyalini verdi. Eren, Ibn Haldun Üniversitesi  “Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi”nde yaptığı açıklamada “Şu anda katılmayı düşünmüyoruz” dedi. Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre İbrahim Eren, TRT’nin Eurovision konusundaki tavrını şu sözlerle dile getirdi: “Şu anda katılmayı düşünmüyoruz. Oylama sistemi gibi gerekçelerimiz var. Bir de kamu yayıncısı olarak, Avusturyalı birinci olan sakallı, etekli, cinsiyet kabul etmeyen, herhangi...
Reşat Şaban Reşat ŞabanAğustos 5, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, Türkiye’nin 2012’den bu yana katılmadığı Eurovision Şarkı Yarışması’nda gelecek yıl da yer almayacağının sinyalini verdi. Eren, Ibn Haldun Üniversitesi  “Geleceğim Sosyal Bilimler Zirvesi”nde yaptığı açıklamada “Şu anda katılmayı düşünmüyoruz” dedi.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre İbrahim Eren, TRT’nin Eurovision konusundaki tavrını şu sözlerle dile getirdi:

“Şu anda katılmayı düşünmüyoruz. Oylama sistemi gibi gerekçelerimiz var. Bir de kamu yayıncısı olarak, Avusturyalı birinci olan sakallı, etekli, cinsiyet kabul etmeyen, herhangi bir cinsiyeti olduğunu söylemeyen, ‘Aynı anda hem erkeğim hem kadınım’ diyen birini saat 21.00’de, çocukların seyrettiği bir zamanda ben canlı yayımlayamam ki. Avrupa Yayıncılar Birliğine, Eurovision’la ilgili olarak ‘Siz saptınız değerlerinizden.’ dedim. Bundan dolayı başka ülkeler de çıktı. Orada bir zihin karmaşası var. O düzelirse tekrar Eurovision’a gireriz.”

Eren’in bu sözleri ile “Rise Like A Phoenix” isimli eseri ile 2014’te Eurovision’u kazanan Conchita Wurst’un yarışmada yer almasını eleştirdi. Eurovision şarkı yarışması, LGBTI+ topluluğunca yakından takip ediliyor.

Oylama sistemini gerekçe göstererek Eurovision’a katılmama kararı alan Türkiye, son olarak 2012’de Can Bonomo ile Eurovision’da yarıştı. Türkiye haricinde yarışmaya katılmama alan başka ülke bulunmuyor.

 

 

Reşat Şaban

Reşat Şaban

LGBT kitapcık