AktüelPolitikaTekke Bahçesi’ndeki 5 mezar açılacak

"Bakanlar Kurulu'na sunulan önerge onaylandı ve 5 şehide ait mezarların açılması kararı alındı"
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 2, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Kıbrıs’ın kuzeyinde Bakanlar Kurulu Tekke Bahçesi’nde 5 mezarın açılmasına karar verdi.

Daha önce yıllarca kayıp olduğu bilinen Hüseyin Ruso’nun bulunduğu Tekke Bahçesi’nde, geçtiğimiz günlerde başka bir mezarda yattıkları bilinen aralarında 74’ün ilk şehidi Ecvet Yusuf’un da bulunduğu 5 şehit daha tespit edildi.

Türkiye’de yayın yapan DHA’na konuşan Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan, “Bakanlar Kurulu’na sunulan önerge onaylandı ve 5 şehide ait mezarların açılması kararı alındı” dedi.

Tekke Bahçesi’nde 1974’ten sonra yapılan mezarların tamamı açılsın!

Son yapılan kazılarda yeni kimliklendirilen 5 kişinin ardından kendi ismindeki mezarlarının şaibeli durumda olduğundan ve şehitlikteki bazı mezar taşlarının meçhul ve şüpheli olmasından ötürü, Gazeddakıbrıs, Tekke Bahçesi ile ilgili bir çalışma yapılmasının elzem olduğunu belirterek, Tekke Bahçesi’nde 1974 şehitlerinin gömülü olduğu mezarların tamamının açılması ve yalana son verilmesi çağrısında bulunmuştu.

“55 yıl bizimle alay ettiler”

Küçük Kaymaklı Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği As Başkanı Ali Zeybekoğlu Şehit Yusuf Ecvet’in mezarının ortaya çıkılması üzerine, meçhul olan bütün mezarların açılmasını talep ederek, “Bir Hüseyin Ruso vardı bütün Kıbrıs bilirdi biz bilemedik kendisinin Tekke Bahçesi’nde yattığını. 55 sene bizimle alay ettiler. Umarım birileri çıkarak, Şehit Ecvet Yusuf’un ailesinden de Kıbrıs halkından da özür diler. Hak etmedik biz bunu” diye konuşmuştu.

Yaşanan olayın ardından Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği de bir açıklama yayınlayarak Tekke Bahçesi’ndeki mezarların açılmasını talep etmişi.

Image result for tekke bahçesi meçhul

Tekke Bahçesi’nde süreç nasıl işledi?

Tekke Bahçesi’nde 2007 yılından beri yaşanan bir süreç bulunuyor. Kayıp Şahıslar Komitesi, Tekke Bahçesi Şehitliği ile ilgili çeşitli iddia ve bilgiler olmasına rağmen kazı yapmak için gerekli izinleri alamamıştı.

Komite, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın girişimi ile Bakanlar Kurulu kararı alındıktan sonra 2016 yılında Tekke Bahçesi’nde kazı gerçekleştirebilme imkanı yakalayabildi. Yapılan kazılar sonucunda, mezar taşları ile kimliklenenler arasında uyuşmazlıklar tespit edildiği gibi, 1974 şehitlerinin gömülü olduğu yerde gerçekleştirilen bir kazıda bir adet çoklu mezar tespit edilmişti.

Çoklu mezarda ilgili kimlikleme süreci yapıldıkça, uyuşmazlıklar daha da fazla gün yüzüne çıktı. 1974 sonrası ayrı mezar taşı hazırlanan şehitlerin bazıları çoklu mezarlardan çıktı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık