AktüelGazedda'nın GündemiTekke Bahçesi’nde 1974’ten sonra yapılan mezarların tamamı açılsın!

Tekke Bahçesi'nde yaşanan rezaletle, şehitler üzerinden siyaset yaparak kurulan bu ucube yapının yalanı da ortaya çıkarıyor!
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısOcak 23, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Tekke Bahçesi’nde yaşanan rezaletle, şehitler üzerinden siyaset yaparak kurulan bu ucube yapının yalanı da ortaya çıkarıyor!

1974’ün ilk şehidi olan Ecvet Yusuf’a yapılan büyük saygısızlık, şehit edebiyatı yaparken kimsenin yarışamadığı yetkililerin gerçek yüzünü bir kez daha ortaya çıkardı.

Daha önce yıllarca kayıp olan Hüseyin Ruso’nun bulunduğu Tekke Bahçesi’nde, geçtiğimiz gün aralarında 74’ün ilk şehidi Ecvet Yusuf’un da bulunduğu 5 şehit da tespit edildi.

74’ten sonra yapılan mezarların tamamı açılsın!

1974 çatışmaları sırasında getirilen cesetlerin toplu bir şekilde Tekke Bahçesi’ne gömüldüğü bilinmektedir. Savaş sonrasında gerçekleştirilen ayırma işleminin ise yapılan son çalışmalarla kanıtlandığı gibi, düzgün yapılmadığını göstermektedir. Kıbrıs’ın kuzeyindeki yapı, 1974 şehitlerinin ailelerine, şehitlerini ayırdıklarını belirterek, her birine ayrı mezar taşları yapmış ancak son dönemde yapılan kazı çalışmalarıyla birlikte yapılan bu ayırma işlemlerinin doğru bir şekilde yapılmadığı ortaya çıkmıştır.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın girişimi ile 2019’da Bakanlar Kurulu kararı alınarak, Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Ofisi desteğiyle, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde gerçekleştirilen kazıda yeni çoklu mezarlar tespit edilmiştir. Dolayısıyla, şu anda yeni kimliklenen 5 kişinin, kendi ismindeki mezarları şaibeli durumdadır. Dahası, şehitlikte bazı şüpheli mezar taşları olduğu da bilinmektedir.

Hal böyleyken, Tekke Bahçesi ile ilgili bir çalışma yapılması elzemdir. GazeddaKıbrıs olarak çağrımızdır. Tekke Bahçesi’nde 1974 şehitlerinin gömülü olduğu mezarların tamamını açınız! Bu yalana artık bir son veriniz.

“Düşündükçe çıldıracağım”

Şehit Ecvet Yusuf’un kızı Nilgün Ecvet Orhon geçtiğimiz gün babasının başka bir mezarda bulunmasıyla ilgili Sosyal Medya hesabından şu açıklamalarda bulunmuştu:

Nasıl yahu ama? Kime yalan borçları vardı ki bunların? Neden bize yalan söylediler ve 45 yıl sustular… Bu yalanı kurgularlarken amcam da bakandı… Planlama ve Koordinasyon Bakanı’nın abisine yaptılar bu ahlaksızlığı… Düşündükçe çıldıracağım… Aklım Almıyor… Biri de çıkıp konuşsun be gavvolem”

Tekke Bahçesi’nde süreç nasıl işledi?

Tekke Bahçesi’nde 2007 yılından beri yaşanan bir süreç bulunuyor. Kayıp Şahıslar Komitesi, Tekke Bahçesi Şehitliği ile ilgili çeşitli iddia ve bilgiler olmasına rağmen kazı yapmak için gerekli izinleri alamamıştı.

Komite, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın girişimi ile Bakanlar Kurulu kararı alındıktan sonra 2016 yılında Tekke Bahçesi’nde kazı gerçekleştirebilme imkanı yakalayabildi. Yapılan kazılar sonucunda, mezar taşları ile kimliklenenler arasında uyuşmazlıklar tespit edildiği gibi, 1974 şehitlerinin gömülü olduğu yerde gerçekleştirilen bir kazıda bir adet çoklu mezar tespit edilmişti.

Çoklu mezarda ilgili kimlikleme süreci yapıldıkça, uyuşmazlıklar daha da fazla gün yüzüne çıktı. 1974 sonrası ayrı mezar taşı hazırlanan şehitlerin bazıları çoklu mezarlardan çıktı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık