AktüelGazeddablogYorumTarihi dokuya müdahaleye izin vermeyiz – Merter Refikoğlu

Kulüp yöneticilerine tavsiyem sahanın etrafındaki surlara kaçak çaktığınız reklam tabelaları, lambalar, gecekondu tribünleri yıkmaya başlayın önce.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 10, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Bu makale ilk kez 10 Temmuz 2020 tarihinde Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu’nun kişisel sosyal medya hesabında yayımlanmış, yazarın izniyle siz değerli okuyucularımızın bilgisine getirilmiştir.

Bir süre dayandım ancak bir şeyler yazmak kaçınılmaz oldu artık. Konu futbol olunca akan sular durur çünkü memleketimde.

Konuştuğumuz yer Mağusa Lüzinyanlara, Cenevizlilere, Roma ve Doğu Roma İmparatorluklarına, Latinlere, Venediklilere ve Osmanlılara ev sahipliği yapmış bir yer.

Bölgede Othello Kalesi, Rumların Aziz George Kilisesi, Latinlerin Aziz George Kilisesi, Gazimağusa Limanı, Lala Mustafa Paşa Camii (Aziz Nicholas Katedrali), Francis Kilisesi, Namık Kemal Zindanı ve Müzesi, Kertikli Hamam, Mağusa Surları, Aziz Barnabas Manastırı, Azize Anna Kilisesi ve Salamis Antik Kenti gibi belkide dünyada çok az örneği olan bir zenginliğe sahip.

Zamanında oraya bir futbol sahası yapılmış. Etrafındaki surlara saygı çerçevesinde ve etrafındaki surlara zarar vermeyecek şekilde kullanılsın, buna kimsenin bir itirazı yok. O tarihi surların üzerinde oturup maç izlemek gerçekten güzel.

Bu saha kullanılırken yakınındaki tarihi ve kültürel değerlere saygı gösterilmelidir, saygı gösterilmezse de müdahale edilmelidir, ülkemizin yasaları çerçevesinde.

Yıllardır surların etrafına skor tabelası, reklam tabelaları, tribünler, aydınlatma direkleri, bayraklar, brandalar vb. KAÇAK VE SAYGISIZ bir şekilde dikilmiştir. Buna ülkemizin yasaları çerçevesinde kimse karşı çıkmadı, çıkamadı. Kimler karşı çıkabilirdi? Eski Eserler Dairesi, Belediye, Şehir Planlama Dairesi, Kaymakamlık, bölge örgütleri, kulüp başkanları. Ancak kimse karşı çıkmadı, çıkamadı.

Kabul etseniz de etmeseniz de, beğenseniz de beğenmeseniz da bunlar dünya mirasıdır, tarihidir ve bunlara kafanız estiği şekilde müdahale edemezsiniz.

Anıtlar Yüksek Kurulun’dan aldığım bilgiye göre eskiden yapılmış kulüp binası var stadın karşısında. Bina arkeolojik değere sahip bir yer altı kilisesinin bulunduğu alanda yer alıyor. Anıtlar Yüksek Kurulu’ndaki görevli uzmanın verdiği bilgi bu yönde. Kulüp bahçesini ve binaya ilave de yaparak düğünler için kullanmak istiyor kulüp. Düğün salonu yoğun bir kullanım türü, yüksek müzik , insan hareketi vb’den dolayı. Bu şekilde bir kullanım arkeolojik alana ve yer altındaki kiliseye zarar verebilir. O yüzden uygun görülmemiş.

Kulüp yöneticilerine tavsiyem sahanın etrafındaki surlara kaçak çaktığınız reklam tabelaları, lambalar, gecekondu tribünleri yıkmaya başlayın önce. Düğün salonunu da yapacak uygun bir yer bulacağınızdan eminiz. Ama kulüp binasına ya da tarihi dokuya müdahale etmenize izin vermeyiz, bilmiş olasınız.

Mağusa Türk Gücü’nün şampiyonluğunu kutluyorum.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık