AktüelGazedda'nın GündemiTarihi değiştiler: Ç128, Ç1974 oldu!

20 Temmuz 1974 savaşında kullanılan ve Çıkarma Plajı’na kurulan Müze Gemi’nin üstündeki Ç128 yazısı, Ç1974 olarak değiştirildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 19, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

20 Temmuz 1974 savaşında kullanılan ve Çıkarma Plajı’na kurulan Müze Gemi’nin üstündeki Ç128 yazısı, Ç1974 olarak değiştirildi. 

20 Temmuz savaşının yıldönümü kapsamında bugün adaya gelecek olan TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için hazırlıklar tamamlandı. Bu kapsamda, 1974’te Türkiye’nin Kıbrıs’a yönelik başlattığı harekatta kullanılan gemi Çıkarma Plajı’na kuruldu. 

Aynı zamanda 1974 yılında yapılan harekatta kullanılan geminin üstünde Ç128 numarası yazmaktaydı. Yapılan bakım işleminin ardında geminin numarası değiştirildi. Tüm geminin ‘boyanacağı’ iddiasıyla kazınarak silinen Ç128 numarasının yerine Ç1974 numarası eklendi.

GazeddaKıbrıs’ın Mayıs ayında yaptığı haberde, geminin üstündeki numaraya atıfta bulunarak, numaranın, kktc’li yetkililerden Recep Tayyip Erdoğan’a bir mesaj olarak algılandığını yazmış, yapılan haberin ardından yazının silinmesi ise dikkat çekmişti. Bilindiği üzere 128 numarası, Türkiye’de Merkez Bankası’ndan kaybolan 128 milyar Dolar’ı anımsattığı için ciddi tartışmalara sebep olmuştu.

İlgili haber için tıklayınız ≥≥≥

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık