AktüelBalin PalmerGazeddablogSen, seni çağırıyor – Balin Palmer

Modern çağ insanları olarak sessizlikten korktuğumuz ve sessizlikte kalmanın ne demek olduğunu unuttuğumuz hayatlar yaşıyoruz.
Balin PalmerŞubat 10, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Modern çağ insanları olarak sessizlikten korktuğumuz ve sessizlikte kalmanın ne demek olduğunu unuttuğumuz hayatlar yaşıyoruz. Sessizlik çoğumuzun kaçtığı bir hal. Peki sizce neden sessizlikten bu kadar rahatsız oluyoruz? Çünkü aslında sessizlikte, yüzleşme vardır, gözlem vardır, anlayış vardır. Hayat durur ve kişi kendini görür. Yani çoğumuzun sessizlikten kaçmasının sebebi, kendimizden kaçıyor olmamız; daha da doğru bir şekilde söyleyecek olursak, kendimizi hissetmekten kaçıyoruz. 

En önemli farkında olmamız gereken şey, zihnimizin bir sürü mazeretler uydurarak bu kendimizden kaçma halini destekleyecek olmasıdır. Özellikle hayatımızda hiç sessizlikte kalmaya alışık değilsek, hep bir telaş ve bir aksiyon halindeysek, bu durum, bu tür hayat yaşayan kimseler için daha da geçerli olacaktır. “Hiç vaktim yok, ben herkes gibi rahat bir hayat yaşamıyorum, sorumluluklarım çok fazla, sessizlik benim için lüks”, bu gibi reaksiyonlar, zihnin otomatik olarak üreteceği mazeretlerdir. Herkes gün içinde sosyal medyaya ayırdığı zamanın 5 dakikasını sessizlikte kalmaya elbette ki ayırabilir. Fark ettiyseniz meditasyon kelimesini kullanmadım. Çünkü meditasyon dediğimizde aklımıza belirli pozisyonlar ve belirli ‘olması gerekenler’ geliyor olabilir. Meditasyon her bireyin hemen hayatına adapte edebileceği bir pratik olmayabilir.

Ancak kişi hemen hayatına sessizliği adapte edebilir. Her gün bu yönde atacağı minik adımlar, kişinin kendisini hissetmesine ve kendine dönmesine büyük katkılar sağlamaya başlayacaktır. Her kişi kendine uygun olabilecek şekilde sessizliği hayatına almayı başarabilir. Zaten sessizliğin tadına varan bir kişi, mutlaka zamanla, meditasyon yolunu seçmeye doğru yönlenir. Sessizlik ilaçtır. Sessizlik iyileşimdir. Sessizlik seni sana hediye edecek olandır. Sessizlik aradığın tüm cevapları sana verecek olandır. Sessizlik kim olduğunu sana gösterir. Sessizlik bilinmeyeni, bilinen kılandır. Yeter ki kişi her gün bir dakika bile olsa her şeyin sustuğu, sadece kendisiyle baş başa kaldığı, sadece bir durduğu ve hiç bir şey yapmadığı bir hal deneyimini kendisine armağan etsin. 

Sessizlik ile tekrardan barışmak, uzun vadede hayatımızdaki bir çok problemi kökünden çözecek güce sahiptir. Çünkü kişi gerçek gücü ile ancak sessizlikte tanışabilir. Kendi yürümesi gereken kişisel yolunu ancak sessizlikte idrak edebilir. Sen, seni çağırıyor, onunla tanışmak istemez misin?

Balin Palmer

LGBT kitapcık