AktüelGazeddablogMertkan HamitPakistan ile sonunculuğu paylaşıyoruz – Mertkan Hamit

Elektrik kesintisi konusunda kabaca bir araştırma yaptım. Önce Dünya Bankası'nın işletme anketlerinden bir ayda ortalama kaç elektrik kesintisi yaşayandığı anketindeki sıralamayı baktım.
Mertkan HamitOcak 19, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Elektrik kesintisi konusunda kabaca bir araştırma yaptım. Önce Dünya Bankası’nın işletme anketlerinden  bir ayda ortalama kaç elektrik kesintisi yaşayandığı anketindeki sıralamayı baktım

Buna göre dünyadaki en kötü elektrik hizmeti Pakistan’da. Ayda ortalama 75,2 kez elektrik kesintisi yaşanıyor. Pakistanı 64,5 ile Bangladeş, 41,9 ile Papua Yeni Gine, 40,9 ile Irak, 38,8 ile Yemen takip ediyor. Ardından Nijerya, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Benin geliyor.

Ardından KIB-TEK web sayfasındaki istatistiklerden arıza ve elektrik kesintilerine dair sadece 2022 ocak ayı verisini aldım.

Burada KIB-TEK ayrıntılı olarak nerelerde kesinti olduğunu ve nedenini veriyor. Arıza, Bakım Onarım gibi unsurları bir kenara koyduğumuzda, 1 Ocak 2022 tarihinden listenin son güncellendiği 16 ocak 2022 tarihine kadar üretim Yetersizliği nedeniyle 76 kez elektrik kesilmiş. 3 kere de kötü hava koşullarından dolayı kesilmiş.

37 kere hat arızası nedeniyle, 16 kere bakım onarım çalışması nedeniyle 4 kere orta gerilim arızası, 2 kere trafik kazası ve 1 kere de yangın nedeniyle kesilmiş.

16 günde 139 kere elektrik kesintisi yaşanmış. Bunların neredeyse yarısı üretim yetersizliği nedeniyle olmuş.

Sadece üretim yetersizliği nedeniyle 15 günde dünyada en kötü elektrik altyapısına sahip olan yer gibi bir performansını geçmişiz.

Toplam kesintide en kötüden iki kat kötüyüz.

Berbat durumdayız.

Sorun sadece yetersiz elektrik santrali değil. KIBTEK’in 16 günlük verisi bize genel anlamda elektrik üretiminde yaşanan sorunlardan, sadece santrali değil tüm altyapıyı değiştirmek gerektiğini söylüyor.

Dahası 16 günde 139 elektrik kesinti yaşanan bir ülkede ekonomik kalkınma beklemek büyük bir hayalcilik değil mi?

Elektriği hem pahalı sağlayıp, hem de kesinti yaratarak birçok işletmenin jeneratör vs gibi ek maliyetlerle çalışmasını sağlarsanız, yerli üretimde dahi fiyatları kontrol etmek mümkün olmaz.

Altyapının düzgün olmadığı yerde, sürdürebilir bir büyüme beklemek mantıklı değildir.

Hali hazırda listenin son sırasında olduğumuzun bilinciyle, bir de hadsizlik yapıp “eşit egemen” Kıbrıs’ın güneyi ile de kuzeyi kıyaslayalım mı?

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 2019 verisine göre, aylık ortalama elektrik kesintisi 0,2 saat. Bu alanda Finlandiya ile birlikte 16. sırayı paylaşıyor. Kuzey ise Pakistan ile sonunculuğu!

Muhteşem!

Danimarka, İtalya ve İsveç ise listenin ilk 3 sırasında. Ortalaması sıfır!

Sıfır!

İtalya, İsveç ve Danimarka’da hiç elektrik sorunu yaşamadan bir ay geçirmek mümkün!

Bir de Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşamak var. 16 günde 139 kez elektrik kesintisi yaşayıp, bunun da 76 defası YETERSİZ ÜRETİM’den kaynaklanıyor…

Sorumlusu, sorumsuzu kim bilemiyorum.

Ancak, aynı adada birileri insanca yaşayabilirken, adanın bir başka kesiminde bu yaşanmıyorsa; burada ciddi bir sorun vardır. Ciddiyetle ele alınması gereken meseleler buradadır.

Mertkan Hamit

Ekonomist, Araştırmacı. İnsan Hakları üzerine Doktora adayı. Mağusa İnisiyatifi aktivisti. Photo Credit: https://www.instagram.com/richardahnert/

LGBT kitapcık