AktüelBalin PalmerGazeddablogNefes Yolu – Balin Palmer

İnsan doğduğunda, her şeyden önce deneyimlediği ilk şey nefes almaktır. Bu dünyadan ayrılmadan önce ise son yaptığı şey nefes vermektir.
Balin PalmerNisan 18, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İnsan doğduğunda, her şeyden önce deneyimlediği ilk şey nefes almaktır. Bu dünyadan ayrılmadan önce ise son yaptığı şey nefes vermektir. Bizim burda olma nedenimiz, bize hayat deneyimini yaşatan, varlığımızı dünyada sürdürülebilir kılan en önemli şey nefes almak ve vermektir. Peki bu kadar önemli bir şey sizce, disfonksiyonel hale geldiğinde ve alınması gerektiği kadar özgürce alınamadığında ve verilmesi gerektiğinde de özgürce verilemediğinde, sizce bu durum bizleri nasıl etkiliyor olabilir? Bir de bu duruma şu açıdan bakalım. Nefes alma ve verme dengemiz disfonksiyonel hale geldiğinde, hayattaki alma ve verme dengemiz de  bozuluyor ise sizce hayatlarımıza bunun yansıması nasıl olur? Günün sonunda dışarıda gördüğümüz her şey bizlerin bilincinin bir yansıması ise, bilincimiz ise zihnimizde ve duygu bedenimizdeki her şeyin bir yansıması ise? Bu durumda sizce zihinsel, ruhsal ve fiziksel sağlığımız nasıl etkileniyordur?

Çok küçük yaşlarda, üzüldüğümüz, korktuğumuz anlarda farkında olmadan nefesimizi manipüle etmeyi öğreniriz. Neden mi? Çünkü sağlıklı, özgür ve ful kapasiteyi yansıtan bir şekilde nefes alıp verebiliyorsak, duyguların tamamını hissederiz ve an içinde de hemen bu duyguları bırakabiliriz. Nefesimizi manipüle ettiğimizde; mesela nefesimizi tuttuğumuzda bize acı veren duyguları hissetmeyi engellemiş oluruz. Tabi ki bu durumdan nefes verişimiz de otomatik olarak etkilenir ve nefes dengesini bir şekilde bozmaya başlarız. Bu da beraberinde disfonksiyonel nefes alışkanlıkları geliştirmemizi sağlar. Hissedilememiş duygular, bedenimizde birikir ve bu birikim duygusal bir yük yaratmaya başlar. Tabi ki farkında olsak da olmasak da bu biriken duygular da tüm hareketlerimizi, seçimlerimizi, hayatımızı etkilemeye derinden etkilemeye başlar. İlk aşamada kendimizi korumak için yaptığımız bu manipülasyon, ileriki zamanlarda en çok canımızı acıtan şey haline gelir. Disfonksiyonel nefes alışkanlıkları geliştirdikçe, hem zihinsel, hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımız etkilenmeye başlıyor. Bir çok durumda da hastalık dediğimiz şey, bedenimizin artık taşıdığı yükleri daha fazla taşıyamamasının ve bu yükleri bırakma çabasının bedenimizde vuku bulma halidir. 

Bu durumda nefesin önemini fark etmemiz gerekiyor. Hayatımızda her şeyden önce ilk yaptığımız ve bu dünyadan ayrılmadan önce yaptığımız son şey olan nefes, fonksiyonel hale geldiğinde, hayatımızda bir çok kapıyı açabilecek en güçlü anahtarlardan biridir. 

Balin Palmer

LGBT kitapcık