AktüelGazeddablogMertkan HamitLurucina’yı çıkmaz sokak olmaktan çıkarın – Mertkan Hamit

Önceleri kimlik kartı gösterilerek girilen Lurucina köyüne, şimdi giriş serbest. Köye girerken Kızıl CTP bayrağı, kktc, TC bayrakları ve Omonia bayrağı sizi karşılıyor.
Mertkan HamitNisan 6, 2022
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Önceleri kimlik kartı gösterilerek girilen Lurucina köyüne, şimdi giriş serbest. Köye girerken Kızıl CTP bayrağı, kktc, TC bayrakları ve Omonia bayrağı sizi karşılıyor. Sadece köye girişte karşınıza çıkan bu manzara köyün tarihi ve sosyolojik yapısı hakkında da çok şey söylüyor.

Lurucina, özellikle toplumlar arası gerilimin arttığı yıllarda binlerce kişiye ev sahipliği yapmış bir köy. Kıbrısta toplumların bir arada yaşamayı sürdürmesine dönük düşüncenin de yerleşik biçimde göründüğü, birleşik bir Kıbrıs hayalinin toplumsal karşılığının en iyi görüldüğü yerlerden biridir.

Kıbrıslıtürk solunun ilk dönemini temsil eden önemli figürlerinden biri olan Kavazoğlu’nun katledilmesine kadar önemli bir çok dönüm noktasına dair kararların verildiği bir yer olması itibari ile Kıbrıs sorunun sadece Kıbrıslıtürk – Kıbrıslırum boyutunda değil de Kıbrıslıtürklerin kendi arasındaki çeşişkilerini de ortaya koyan bir yerdir.

Pazar günü Lurucina’da her yaştan insanın bulunduğu iki toplumlu bir etkinlik organize edildi. Ortada ise net bir talep konuldu. Lurucina’yı çıkmaz sokak olmaktan çıkaracak bir geçiş noktasının açılması istendi.

Adanın bir arada yaşama tarihinin en önemli merkezlerinden olan, talebin tabandan geldiği bu kapı talebi bence son derece önemli. Bir tarafta köyün kültürel mirasının daha geniş kitleler tarafından benimsenmesi, köyde yaşayan gençlerin yaşamlarını köylerinde idame etmesi, ekonomik anlamda yeni bir canlılık gelmesi ve tabi ki bir arada yaşam kültürünün gelişmesi için geçiş noktası bir milat olacak.

Bu yüzden ekonomik kaygılar gündeme gelirken, genel çözümler kadar yerel çözümler de önemli. Lurucina ve mesarya bölgesi için Lurucina kapısı bu açıdan ele alınarak bir an önce açılmalı.

Mertkan Hamit

Ekonomist, Araştırmacı. İnsan Hakları üzerine Doktora adayı. Mağusa İnisiyatifi aktivisti. Photo Credit: https://www.instagram.com/richardahnert/

LGBT kitapcık